2022 Hibrit Arabalar Hakkında Her Şey

Hibrit teknolojisi motorlu araçların benzin tüketiminizi en aza indirmek için kullanılan yeniçağ teknolojisi olduğunu söyleyebiliriz. Hibrit dediğimiz teknoloji araçların benzin tüketiminin 0 a indirerek havaya karışına karbon gazların engellemek amacı ile kullanılmaktadır yanı bir nevi elektrikli araba olduğu söylenilmektedir.  Hibrit arabalar aracın dur kalk yaparken benzin yerine elektrik ile çalışmasını sağlayan ve yakıt tasarrufu olarak önemli ölçüde tasarruf yapan hibrit teknolojisi 2019 yılında çalışmalarına başlansa bile 2022 yılında araçlarda kullanılmaya başlanmıştır.

Hibrit Teknolojisi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Hibrit teknolojisi arabaların hem benzin hem de elektrikli motorlara sahip olmasıdır. Benzin ve elektriği birlikte kullanan hibrit teknolojisi genellikle kalkışta ya da sıkışık trafikte giderken düşük hızda devreye girerek benzin yerine elektrikli motorunu kullanmaya başlamaktadır. Hibrit ’in çalışması için gerekli enerjiyi frene basıldığında veya benzinde çalıştığında aküleri şarj edilmekte de ve ekstra bir şarj edilmesine gerek bulunmamaktadır. Çok sesiz olan bu teknoloji hem çevresine hem de aracın içerisinde bulunanlara ses yansıtmamaktadır. Yüksek hızda olduğunda hem benzinli hem de elektrikli motor birlikte çalışarak yakıt tüketimini azaltır ve daha güvenli yolculuklar sunmaktadır. Yolculuk sırasında göstergelerden ne kadar şarjı kalığını veya ne kadar yakıt tüketildiğini görebilir ve takıp edebilirsiniz.  

Hibrit otomobilleri

  • BMW İ8 bu teknolojiyi ilk olarak uygulayan BMW hibrit piyasasına çok etkili bir giriş yapmıştır. Hem spor hem de çevreci bir araç için kolları sıvayan BMW üreticileri İ8 ile bu isteklerini gerçekleştirmiş ve çevre dostu olan spor arabayı piyasaya sürmüştür.
  • Hyundai IONOQ Hybrid tabi ki bu teknolojiyi yakında takip eden ikinci üretici ise Hundai olmaktadır güney  Kore’de üretilen ve hibrit teknolojisi ile ilk üretilen arabası olmaktadır hem fiyat bakımında hem de kullanım bakımından oldukça uygundur.
  • Toyota Yaris Hybrid Toyota en çok tutulan modeli ile hibrit teknolojisi içerisine girmiştir. 1998 yılında beri piyasada olan ve sürekli serisini ürettiği bu model en çok kullanıcıya sahip olan Toyota araçlarındandır. Genellikle şehir içi kullanım için alınan bu araç hibrit teknolojisi ile hem şehir içinde hem de şehir dışında kullanımını kolaylaştırmış ve yakıt tüketimini azaltmıştır.
  • Volvo XC90 en sağlam araçları ürettiği bilinen Volvo’da hibrit piyasasına XC90 ile girmiştir. Tasarımı yanı sıra düşük yakıt tüketimi ile tam bir uzun yol arabası olan Volvo kullanıcılarını etkilemeyi bir kez daha başarmıştır.
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
İlginizi Çekebilir

Araç Hasar Kaydı Nasıl Sorgulanır?

Gelişen dünyada insanlar gün içerisinde sürekli hareket halindedir. İnsan hayatı bir yerden bir yere...

Devamı

4 Mevsim Lastikler Kış Lastiği Sayılıyor mu?

Yaşadığınız iklimi göz önünde bulundurduğunuz da sert geçmeyen bir mevsim bütün seneyi kaplıyorsa 4 ...

Devamı

Kış Lastiği Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kış lastiği seçerken öncelikle araç modeline uygun yani araç üretiminde önerilen lastikler tercih ed...

Devamı
ß