4 Mevsim Lastikler Kış Lastiği Sayılıyor mu?

Yaşadığınız iklimi göz önünde bulundurduğunuz da sert geçmeyen bir mevsim bütün seneyi kaplıyorsa 4 mevsim lastikler ideal olacaktır. Ancak kışın çok sert geçen yerler de 4 mevsim lastikler kış lastikleri kadar etkili olmayacaktır. Yazın kullanımı daha rahat olan 4 mevsim tekerler kışın zorlu kış şartlarına çok dirençli olmayabilir. Kış ve yaz lastik özellikleri birbirinden tamamen ayrıdır.

Kış lastiklerinin derinlik dişleri daha fazladır ve soğuk, buzlu zeminde tutuşu daha kuvvetlidir. kışın eriyen karların lastik aralarına girmemesi için tasarlanmıştır. Yaz lastiklerin de ise bu derinlikler yoktur. Sıcak havalara daha dayanıklı olup bu zeminler de sürüşü daha yumuşaktır.

4 Mevsim Lastikler Kış Lastiği Sayılıyor mu?

4 Mevsim Lastik Ceza Yer mi 2020

Oldukça kullanım kolaylığı sağlaması için üretilen bu lastikler kış lastiği özelliklerini barındırmazsa ceza yenebilir. Lastiklerin üzerinde bazı işaretler olur. M/(mult) çamur S (snow) kar anlamına gelir. Ama tam not olan lastikler kar simgesini barındırır. Yani lastiğinizin üzerinde kar işareti hiç bir şekilde olmazsa ceza yersiniz. Kışları sert geçen bir şehirde ya da kasaba da yaşarken kış lastiklerinin gerekli özellikleri can güvenliği için ilk öncelik olmalıdır.

M S Lastik 4 Mevsim

M çamur S kar anlamına gelirken 4 mevsim lastiklerde bu işaretlerin olması gerekir. Ancak -5’e kadar dayanan bu lastiklerin seçimini yine yaşadığınız iklime göre seçmek gerekecektir. Kullanım olarak kolaylık sağlar ama şartlara uygun kullanılmazsa size ekstra masraflar çıkaracaktır. Alacağınız lastiğin araçla uyumlu olmalıyken, çok sert geçmeyen bir iklim de yaşıyorsanız 4 mevsim lastik pratiklik sağlar.

Ancak burada yine lastik kalitesine de bakmak gerekir. Bazı yorumlarda 4 lastikten olumsuz sonuç alınır, bazen 4 lastikten olumlu yorumlar görülür. Kar işareti olması kış için uygun olduğunu ispatlayan kanıttır. Bunun haricin de üretiminden 5 yıl geçmiş lastikler kullanım için uygun değildir.

En iyi lastik markaları da merak edilirken gerekli ve güçlü testlere tabi tutulan GoodYear’dan söz edilebilir. Lastikler ekonomik ölçü de kararınızı etkilemesi için şartlara uygun seçildiğin de uzun vade de bir yatırım demektir.

3PMSF Sertifikalı 4 Mevsim Lastikler

3PMSF lastikler için verilen sertifikadır. Yani zorlu kış ve donmuş zeminde gösterdiği performansı tam not alarak geçmesiyle bu sertifika verilir. Bu lastik tiplerine bakıldığın da kış lastiklerini anımsatır. 4 mevsim lastik tercihlerin de bu sertifikalı lastikler de önerilir. Bu sertifikanın açılımı ” üç zirveli kar tanesi” anlamına gelir. Lastik ebatlarına bakılacak olunursa;

  • Öncelik olan araç kullanım kılavuzundaki yazan ebatlara dikkat edilmelidir.
  • Lastik üzerinde çeşitli rakamlar bulunur. Bunlar lastiğin yanak genişliği gibi ifadeleri söyler.

R den önce yazan çift rakam lastiğin yüksekliğini, önceki 3 tane rakam yanak genişliğini ifade eder.

Kış Lastiği Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli? bu konuda bilgiye ihtiyacınız varsa tıklayın.

İzmir de Yaz Lastiği mi Dört Mevsim mi?

İzmir ılıman bir iklime hakimken 4 mevsim için uygundur. -7’leri görmeyen bu şehirde 4 mevsim lastik pratiklik sağlar. Bu konu yine yorumlar da bakanların karşısına çıkabilir. 4 mevsim lastikten memnun kalanlar ve kalmayanlar olarak.

Ancak şehirler arası yolculuklar söz konusuysa hem ceza almamak hem de can güvenliği için mevsimine uygun olarak lastikler değiştirilmelidir. Seçilen lastiklerin doğru ve ölçülü biçim de seçimi uzun vade de size sürüş kolaylığı sağlayacaktır. Şehir için de ıslak zemin ve ilk yağdığın da trafik için sıkıntılı bir süreç olurken lastiklerin seçimi az yaşanan ıslak zemin bile olsa dikkatli seçilmelidir.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
İlginizi Çekebilir

Şarap Fiyatları

Şarap bir alkollü içkidir ve genel olarak üzüm meyvesinin sıkılarak suyunun çıkarılması ve çıkan suy...

Devamı

Bira Fiyatları – Güncel 2022 Bira Fiyatı

Bira, günümüzde en çok tüketilen alkollü içecektir. Genellikle fıstık ya da karışık çerezlerle tüket...

Devamı

Sıvı Yağ Fiyatları

Sıvı yağ yemeklerin olmazsa olmaz ana malzemeleri içerisinde yer alır. Yemeklere lezzet verir. Bitki...

Devamı
ß