Aae Dosyası Nedir? Nasıl Açılır?

Bilgisayar sistemlerinde kullanılan pek çok program ve yazılım bulunur. Program ve yazılım unsurları değişik dosya biçimlerinden oluşur. Sistem gereksinimden kaynaklı olarak dosyalar farklı dosya uzantılarına sahiptir. Aae bir dosya uzantısı olup, İOS cihazlarda kullanılan dosyalarda kullanılmaktadır.

Windows sistemlerinde, Aae dosya içeriği görülür, ancak Windows sistemi inşasında dosya sistemi kullanılmadığı için, sistem Aae dosya uzantısını çalıştıramaz. Bu sebeple, dosya uzantısını çalıştırmak için İOS veya Apple sistemine gereksinim vardır.

Aae Uzantısı Dosyalar Nasıl Açılır?

Aae XML tabanlı bir dosya uzantısı olup, dosyaları varsayılan olarak gizli olup, ön izleme görüntü dosyalarına benzerdir. Aae dosyalarının işlevi, orijinal dosyaların değişmeden kalmasını sağlamaktır. Bu dosyaların kolayca aktarılmaları mümkündür. Ancak dosyanın açılabilmesi için MAC ve İOS cihazlara gereksinim vardır. Windows ve Android cihazlarda açılmak istendiğinde, dosyanın açılamadığını belirten hata mesajı verir.

Aae dosya uzantısı, XML tabanlı dosya sistemi olduğu için Notdefteri uygulaması ile açılabilir. Ancak kullanıcıların pekte bilgisine yaramayacak bilgiler bulunur. Sanılanın aksine Aae dosyasında fotoğraf bulunmaz. Ancak fotoğraf düzenleme araçları arasında yer alır. Asıl fotoğraf dosyası, Aae dosyası ile birlikte bulunan jpg dosyasıdır.

Aae Dosyaları Nereden Gelir?

Daha önce MacOS fotoğrafları düzenlenmişse, resim düzenleyici düzenlemeleri orijinal görüntüden ayırır. Ayrılan görüntü Aae uzantılı olur. Kullanıcı fotoğraflarda ne kadar değişiklik yaparsa yapsın, orijinal dosya her zaman MacOS tarafından korunarak Aae dosya uzantısı oluşturulur.

Apple Photos tarafından düzenlenen fotoğraflar, değişiklikle birlikte Aae dosyası ile korunur. Fotoğraflar İOS cihazlar veya bilgisayar aktarmalarında, Aae dosyaları oluşturulan jpg dosyaları ile birlikte taşınır.

Aae Dosyaları Ne İşe Yarar?

Fotoğraf oluşturulduktan sonra, Apple Photos uygulaması ile fotoğraf üzerinde düzenleme yapıldığında, orijinal dosya değişmeden Aae uzantılı dosyada saklanır. Bu da kullanıcıya büyük kolaylıklar sağlar.

  • Kullanıcının fotoğraf üzerinde istediği şekilde değişiklikler yapmasına rağmen, değişiklikler Aae dosyası tarafından korunduğu için, değişiklikler orijinal haline geri dönüştürülebilir.
  • Aktarımlarda kolaylık sağlar.
  • Diğer dosya uzantılarında fotoğraf düzenlemelerinde orijinalini korumak için ayrı düzenleme gerekirken, Aae sisteminde orijinali korunduğu için tekrar tekrar dosya düzenlemesine gerek duymaz.
  • Fotoğraf düzenlemelerinde orijinalini koruması sebebi ile, değişiklikler kolaylıkla fotoğraf üzerinde yapılabilir, daha az depolama alanı kullanılmış olur.

Aae dosyaları bilgi dosyalarıdır. Apple Photos ile Aae dosyası açıldığında fotoğraflarda gerçekleştirilen düzenlemeler görülebilir.

Aae Dosyaları Silinebilir Mi?

Birçok PC kullanıcısı fotoğrafları taşırken, Aae uzantılı dosyaların varlığını fark ederler. Mac veya Windows sistemlerde görülebilen Aae uzantılı dosyalar, resim dosyaları içerisinde yer alır. Sadece ön izleme simgesi olmayan, resim dosyalarına benzerliği ile tanınırlar.

Aae dosyaları kullanıcı tarafından açılmak istendiğinde hata verir ve açılmaz. XML tabanlı dosya, aslında fotoğraf düzenlemelerinde, fotoğrafın orijinalini korumak için oluşturulmuş, dosya uzantısıdır. Aae dosyası Windows işletim sistemlerinden silinebilir. Dosyasının silenmesi fotoğraf ve görüntü ayarlarının da silinmesi anlamına gelir.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
İlginizi Çekebilir

Zoom Call Over İnternet Sorunu Nedir? Kesin Çözüm

Pandemi nedeni ile yüz yüze görüşmeler kısıtlandığından dolayı çevrimiçi görüşme yapan uygulamaların...

Devamı

Ücretsiz Ekran Kaydedici Programları

Çeşitli işleriniz için ya da keyif aldığınız bilgisayar oyunlarında veya bilgisayarınızı masaüstünde...

Devamı

Yapay Zeka Hangi Alanlarda Kullanılır?

İnsan zekası taklit edilerek elde edilen verilerin geliştirilmesi ve yenilenebilmesi teknolojilerini...

Devamı
ß