Araç Hasar Kaydı Nasıl Sorgulanır?

Gelişen dünyada insanlar gün içerisinde sürekli hareket halindedir. İnsan hayatı bir yerden bir yere yetişmeye çalışırken geçer. Şehirleşmenin artması ve yolların  uzaması, yollarda geçen zamanın artmasına ve insanların her yere geç kalmasına sebep olur. Bu nedenle yaşanılan çağda en zaruri ihtiyaçlardan biri de otomobildir.

Araç Sahibi Olmak Herkesin Hayali

İnsanların günlük ihtiyaçlarını karşılayabilmek, iş, okul hastane ya da market gibi yerlere giderek ihtiyaçlarını karşılayabilmek, araba sahibi olmadan gerçekten çok zor bir hal almaya başlamıştır. Fakat sürekli yükselen araç fiyatları yeni üretilen, sıfır kilometre araç satın alabilmeyi son derece zorlaştırmaktadır. Bu nedenlerden dolayı araçlarda ikinci el piyasası, sıfır piyasasından çok daha aktif bir rol oynar.

İkinci El Araç Satışları Son Derece Aktif

Sıfır kilometre araç fiyatlarının bu denli yükselmesi, inşaları ikinci el araç satın almaya mecbur kılıyor. Bu nedenle ikinci el araç piyasası sıfır araç satan galerilere göre çok daha etkin bir şekilde işler. Fakat ikinci el araç satın almak, biraz şans gerektiren riskli bir iştir.

İkinci el araç satın alırken, kişiler aracın durumunu sorgulamaktan kaçınmamalıdır. Çünkü araçlar da diğer tüm mülkler gibi, yatırım olarak geçmektedir. Yatırım yapılacak olan bir aracın düzgün olduğundan emin olmak gerekir. Aksi takdirde daha sonra kişilere büyük sıkıntılar çıkarabilir. Alınacak aracın daha önce büyük bir kazaya karışmış olması, aracın ağır masrafları olabileceğini ya da yakın zamanda çok büyük sorunlar yaşatabileceğini gösterir. Ayrıca araç kullanan kişiler, konforundan da ödün vermek istemezler. Ancak ağır hasarları olan araçlar orijinal hallerinden çıktıkları için üretildikleri konforun büyük bir kısmını kaybetmiş ve kişileri bu açıdan tatmin edemeyecek durumda olabilir. Tüm bu aksi durumlar ile karşı karşıya kalmamak için satın alınacak aracın geçmişinin bilinmesi önemlidir.

Eksper Raporu Yeterli Değil

Araç alacak kişiler beğendikleri aracı ustalara ya da eksperlere götürüp detaylı rapor istemektedir. Her ne kadar eksperde araçla ilgili ayrıntıların çoğu ortaya çıksa da, tam geçmiş maalesef görüntülenemez. Aracın daha önce ne tarz kazalara karıştığını görebilmek için bir devlet uygulaması geliştirilmiştir. Tüm cep telefonu operatörlerinden 5664 numarasına araç plaka numarasını göndermek, aracın tüm kaza geçmişini görüntületecektir. Son çıkan yasalar doğrultusunda, artık araçlarda meydana gelen en ufak bedelli kazalar dahi sisteme işlenmek zorundadır. Bu da araç alacak kişiler için büyük bir avantajdır.  

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
İlginizi Çekebilir

Youtube Seo Nedir?

Youtube de aslında Google gibi bir arama motorudur. Aralarındaki fark aslında birinde siteleri liste...

Devamı

WordPress Site Hızlandıma Taktiği

Bu teknoloji çağı ve insanların dikkatleri gün geçtikçe azalıyor. Bu nedenle, net sitesi yükleme sür...

Devamı

WordPress Site Hızlandırma Eklentileri

Bir net sitesi yavaş olduğunda ne olur tahmin edin? Kimse onu ziyaret etmiyor. WordPress Önbellek Ek...

Devamı
ß