Aydere Gelmeden Önce Nasıl Giyinilmeli?

Karadeniz denilince yaylalar yaylalar denilince akla ilk gelen Ayder Yaylası olur. Temiz hava, bol oksijen, doğa güzelliklerinin iç içe olduğu bu güzel doğa harikası yer sıcak aylarda turist akınına uğrar.

Yayla Havası Serin Olur

Dağların eteklerine kurulu olan diğer yaylalar gibi Ayder Yaylası da yaz aylarında derelerin ve çam ormanlarının etkisi ile serindir. Yayla havası bir günde ani değişikliklere neden olduğu için meteorolojik uyarıları dikkate almak gerekir. Özellikle de yayla havasını bilmeyenler için buz gibi esintiler turistleri hasta edebilir. Her mevsim yağışlı olan Karadeniz Bölgesinde görülen yoğun yağışlar Ayder Yaylası’nda da görülür. Yaz mevsimi deyipte sıcak bir hava beklemek yanıltıcı olur.

Nasıl Giyinmek Uygun

Yörükler olarak bilinen yayla halkı yaz aylarında da hep kışlık çoraplı, çizmeli ve yelek veya hırka ile gezer. Bu görüntü dikkatinizden kaçmadı ise tek nedeni yaylaların serin ve hatta soğuk havası ile alakalıdır. Ayder Yaylası gezileceği zaman yaz mevsiminde de olunsa bir ceket, bere, çorap, hırka gibi üst giysi bulundurmak gerekir. Yağışın metre kareye çok fazla düşmesi sonucu ıslak bir görüntü ile karşılaşmamak için su geçirmeyen yağmurluk bulundurmak gerekir. Ayrıca kamp veya uzun süreli kalacaklar için

  • Kaymaz tabanlı ayakkabılar,
  • Eldiven
  • Sıcak tutacak içlik
  • Şemsiye gibi detayları da unutmamak gerekir.

Ayder Yaylası’na Nasıl Gidilir?

Ülkemizin en çok turist çeken bölgeleri arasında yer alan Ayder Yaylası gezi turları için kendi başınıza gidebilir ya da bu bölgelere düzenlenen tur servisleri ile gidebilirsiniz. Tarbzon ve Rize İlleri arasında yer alan Ayder Yaylası’na bu illerden günü birlik turlar sağlanır. Rent A Car firmalarından sağlanan araç desteği ile ulaşım sağlanabilir. Ayrıca kamp kuracakların kendi kamp araçları ile Ayder Yaylası’na ulaşmaları mümkün olmaktadır.

Konaklamak Mümkün Mü?

Doğanın halen bekaretini koruduğu ender yerlerden olan Ayder Yaylası’nda otel, motel, restorant gibi yerleşim ve iaşe alanları sınırlı olur. Doğa ile iç içe yaşamak için Ayder Yaylası’nda konaklamak için kamp, çadır veya konteynır gereklidir.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
İlginizi Çekebilir

Youtube Seo Nedir?

Youtube de aslında Google gibi bir arama motorudur. Aralarındaki fark aslında birinde siteleri liste...

Devamı

WordPress Site Hızlandıma Taktiği

Bu teknoloji çağı ve insanların dikkatleri gün geçtikçe azalıyor. Bu nedenle, net sitesi yükleme sür...

Devamı

WordPress Site Hızlandırma Eklentileri

Bir net sitesi yavaş olduğunda ne olur tahmin edin? Kimse onu ziyaret etmiyor. WordPress Önbellek Ek...

Devamı
ß