B12 Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar ve Sık Sorulanlar

B12 vitamini suda çözünür ve diğer B vitaminleri gibi metabolizma için gereklidir.

Bununla birlikte, DNA sentezi, kırmızı kan hücreleri üretimi ve merkezi sinir sistemi bakımında önemli bir rol oynar. Bununla birlikte, genel sağlığın korunmasında hayati rolüne rağmen, birçok insan bunu yanlış anlıyor ya da daha kötüsü, önemini bilmiyor. İşte B12 vitaminini çevreleyen bazı kavram yanılgıları.

1. Vitaminin eksikliği nadirdir.

Hayır öyle değil. Aslında, 50 yaşın üzerindeki çoğu insan onu absorbe etme yeteneğini kaybeder. Ayrıca, Amerikan Klinik Beslenme Dergisi’ne göre, Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri’nde 60 yaşın üzerinde olanların yaklaşık% 6’sı bu konuda eksiktir.

Bunun bir nedeni, yaşlıların, vitaminlerinin emiliminde ihtiyaç duydukları midelerinde yeterince asit bulunamamasıdır. Ayrıca, insanlar vitamin eksikliği ile ilgili belirtileri fark etmeyebilirler, çünkü bu belirtiler zaman içinde yavaş yavaş ortaya çıkabilir ve yoğunlaşabilir.

2. Vitamin eksikliği ciddi sağlık problemleri doğurmaz.

Bu yanlış algı düzeltilmelidir. Eksikliği, anemi, sinir sistemi bozuklukları ve kalıcı sinir hasarı gibi ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Dahası, bu eksiklik genellikle ellerin ve ayakların zayıflığı, uyuşması ve karıncalanması ve zihinsel karışıklık ile karakterizedir.

3. Bitki besinlerinde bulunabilir.

Gerçek şu ki, hayır, takviye edilmedikçe B12 vitamini bitki besinlerinden elde edemezsiniz. Bu nedenle veganlar eksik olma riski altındadır. Gıda kaynakları, et, kabuklu deniz ürünleri, yumurta ve süt gibi hayvansal ürünlerdir.

B12 Vitamini Hakkında Sık Sorulan Sorular

  • Diğer vitaminlerden farkı nedir?

En önemli rollerinden biri sinir sisteminin bakımıdır. Sinir liflerini koruyan ve sinir uyarılarının hız iletimini arttıran sinirler etrafında miyelin kılıfların kurulmasına yardımcı olur. Miyelin kılıflarının hasarı ciddi sinir sistemi hastalıklarına yol açabilir.

Vücudunuzda yeterli miktarda vitamin yoksa, miyelin oluşturma süreci olumsuz yönde etkilenir. Oynadığı bir diğer önemli rol, sağlıklı ve yeni kırmızı kan hücrelerinin üretimindedir.

  • Vücudumda yeterli seviyede yoksa ne olur?

Vücudunuzda yeterli B12 vitamini yoksa, genellikle bunama, depresyon ve el ve ayakların karıncalanması ile karakterize olan anemi ve sinir hasarı dahil olmak üzere ciddi hastalıkların geliştirme riski vardır.

  • Yeterli vitamin seviyesine sahip olduğumdan nasıl emin olabilirim?

Vitamin kaynağınızı et, kabuklu deniz ürünleri, yumurta ve süt gibi hayvansal ve hayvansal ürünlerden alabilirsiniz. Eğer vegan iseniz, B12 vitamini takviyeli gıdalar alabilirsiniz.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
İlginizi Çekebilir

Şaşılık Nedir ? Neden Olur ? Tedavisi Var Mıdır?

Şaşılık, en basit anlatımıyla iki gözün birbirine olan paralelliğini kaybetmesidir. Bir gözün bir ta...

Devamı

Saçta Kepek Nasıl Geçer? Kepekten Kurtulmanın Yolları Nelerdir?

Saçta kepek neden olur? Kepekten kurtulmanın doğal yolları nelerdir? Sirke saç kepeğine iyi gelir mi...

Devamı

İshale Ne İyi Gelir?

İshale Ne İyi Gelir? Mide bulantısının kısaca tanımı, midenin içindekileri boşaltmak istemesidir. Ku...

Devamı
ß