Batum’a Giriş Şartları

Eylül 2019 ve sonrası Türk vatandaşları Batum’a pasaport olmaksızın çipli kimlik kartı ile girebilmektedir fakat seyahat süresince çipli kimlik kartı seyahat eden kişinin üzerinde bulunmalıdır.

Deforme olmuş eski kimlik kartları kabul edilmemektedir.

Bordo pasaport ile vizeye gerek olmadan giriş yapılabilmektedir.

10 yaşın üzerinde bulunan çocukların kimliklerinde fotoğraf bulunmalıdır.

18 yaş altı çocukların aileleri ile beraber seyahat etmesi, seyahatte ailenin bulunmaması durumunda aileden noter onaylı muvafakatname ile seyahat edilmesi gerekmektedir.

Ülkeye girişte et ve et ürünleri, süt ve süt ürünleri, ilaç, kesici delici alet ve silah benzeri tehlikeli cisimlerin bulunmaması gerekmektedir.

Gümrük mevzuatınca 30.000 Lari ve üzerinde para ya da 30.000 Lari’ye denk gelecek altın bulunması durumunda seyahat eden kişilerin beyanda bulunması gerekmektedir.

Kamu görevinde bulunan kişiler ve yakınlarının ”yurtdışına çıkmasında kurumumuzda herhangi bir mani bulunmamaktadır” yazılı işyerinden alınan izin belgesi olmalıdır.

Son 24 saat içerisinde yapılmış ve negatif çıkmış PCR testi sonucu yanınızda bulunmalıdır.

Batum’a Nasıl Gidilir?

Batum’a Türkiye’nin birçok yerinden direk uçuş mevcuttur. Uçakla gitmek istemeyenler büyük şehirlerden kalkan Batum otobüsleri ile ya da şahsi araçları ile Batum’a ulaşım sağlanabilir. Şahsi araç ile gidecek kişilerin Sarp Sınır Kapısını geçtikten sonra Gürcü trafik sigortası yaptırma zorunluluğu vardır. Yaptırılmaz ise cezaya tabiidir. Ne yazık ki şuanda Türkiye’den Batum’a tren seferi bulunmamaktadır.

Batum’da Gezilecek Yerler

Avrupa Meydanı

Avrupa Meydanı, Batum şehrinin ana meydanıdır. Meydanın ortasında büyük fıskiyeli havuz ve hemen yanında meydanın simgesi haline gelen elinde altın koyun postu tutan Medea Heykeli bulunmaktadır.

Astronomik Saat

Medea Heykeli ile aynı yol üzerinde bulunmaktadır. Her saat başı çan sesi çıkararak güneşin ve ayın konumunu göstermektedir.

Piazza

Gürcistan’ın en güzel meydanı denebilecek Pizza birebir İtalyan meydanlarından esinlenerek modellenmiştir. Mozaiklerle döşenmiş alanın çevresi vitraylarla donatılmıştır. Meydanın etrafı birçok otel, kafe ve restoranla çevrilidir.

St. Nicolas Kilisesi

St. Nicolas Kilisesi Osmanlı Döneminde şehirde yaşayan Rumlar tarafından padişaha hediye olarak yaptırılmıştır. Padişah kiliseye çanların asla çalınmaması şartı ile izin vermiştir. Rumları, Osmanlı’nın Batum topraklarını kaybettikleri güne kadar verdikleri sözü tutarak çanları asla çalmamıştır.

Batum Bulvarı

7 km’lik Batum Bulvarı ana sahil hattı boyunca uzanmaktadır. Çevresinde parklar, heykeller, palmiyeli yollar, birçok kafe ve restoran bulunmaktadır.

Miracle Park Ve İçindekiler

İsmini kısa süre içerisinde tamamlanmasından alan park Batum silüetinin önemli simgelerini içinde barındırmaktadır.

Batum’dan Ne Alınır?

  • Gürcistan Şarabı
  • Chacha Gürcistan Milli İçkisi
  • Bamby bardaklar
  • Magnet

Kıyafet, makyaj malzemesi veya ayakkabı gibi ürünler Batum2a Türkiye’den ihraç edildiği için Türkiye’den farklı bir marka veya ürün ile karşılaşılma olasılığı çok düşüktür.

Alkol Ve Sigara

Batum’dan Türkiyeye dönerken 3 karton sigara alma hakkınız bulunmaktadır. Ayrıca 1 adet %40cc alkol ya da 2 adet %22 cc alkol alma hakkınızda mevcuttur.

Batum’a gitmek için ne gerekli 2022?

Yeni çipli kimlik ve pasaport gerekmektedir. Eğer aracınız ile geçecekseniz yeni ehliyet, ruhsat ve araç için gerekli belgelerin olması gerekmektedir.

Gürcistan PCR testi istiyor mu?

Son 48 saat içerisinde PCR testinizin Negatif çıkması gerekmektedir. Aksi taktirde Gürcistan’a giriş yapamayabilirsiniz.
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
İlginizi Çekebilir

Noodle Fiyatları Sürekli Güncel Fiyatlar

Noodle çeşitleri son dönemlerde ülkemizde sıklıkla tercih edilmeye başlanmıştır. Gerek makarnaya ben...

Devamı

NordVPN İndir İnceleme

Muhtemelen piyasadaki en ünlü sanal özel ağ olan NordVPN, CyberSec dünyasındaki herhangi bir şe...

Devamı

Pierre Cardin Müşteri Hizmetleri Telefon 2022

Pierre Cardin müşteri hizmetleri, 70 yıl önce Fransa’da hayata geçirilen tekstil mağazalar zinciri P...

Devamı
ß