Bebeğiniz için Tehlikeli Besin ve Gıdalar

Bebeğinize yeni lezzetler sunmak istiyor olabilirsiniz. Ancak bazı yemekler yeni doğan bebekler için uygun değilken bazı yemekler 2-3 ay sonra yenilebiliyor.

Bebeklere Hangi Yemekler Yedirilmez?

Bebeğinize yeni lezzetler sunmak istiyor olabilirsiniz. Ancak bazı yemekler yeni doğan bebekler için uygun değilken bazı yemekler 2-3 ay sonra yenilebiliyor.  Şaşırtıcı şekilde dikkat etmemiz gereken birçok gıda vardır.

Bazı yiyecekler ufak bebekler için uygun değilken bazı yemekler uygun olabiliyor. Bu nedenle hangi gıdalardan kaçınılması gerektiğini görmek için araştırma yapmanız ve doktorunuza danışmanız iyi bir seçim olacaktır. Bu makalemizde bebeğinizin ilk yıllarında beslemenizin uygun olmadığı ana yemek türlerinden bahsedeceğiz.

Bal

Bu listemizdeki yiyeceklerden bazıları alerjik reaksiyonlara veya boğulma tehlikelerine sebep olabilecek yiyecekler. Bebekler için ciddi sonuçlar doğurabilecek ilk besin baldır.

12 aylıktan küçük bebeklere herhangi bir şekilde bal verilmemesi önerilmektedir. Tabii ki bal aynı zamanda şeker olduğundan dolayı bebeklerin dişleri için oldukça zararlıdır. Yani bebeğiniz en az 1 yaşına gelene kadar baldan sakınmanız gerekmektedir.

Ham Sebzeler

Yetişkinler olarak sebzelerin ne kadar faydalı olduğunu biliyoruz. Ancak, onları bebeklerimizden uzak tutmalıyız. Bebeklerin çiğ sebzeler ile beslenmesi onların boğulma riskini arttırmaktadır. Sebzeleri düzgün şekilde çiğneyemeyecekleri için dişleri fazlaca baskı alacaktır.

Tabii ki hiç vermemekte, onlara sebze vermeyeceğiniz anlamına gelmiyor. İlk önce sebzelerin püre şeklinde ya da buharlandığından emin olmak gerekir. Boğulma riskini azaltmak için sebzeleri küçük parçalara getirmekte önemlidir.

İnek Sütü

Uzmanlar inek sütünü bebekler için, doktorunuz önermediği taktirde kullanmanızı tavsiye etmezler. Halk tarafından çok faydalı olarak bilinen inek sütünden neden sakınılmalıdır? Sebebi bebeğin böbreklerine zararlı olabilecek birçok ilave mineral ve protein içermesinden kaynaklanmaktadır.

Üzüm

Üzümler, bebeklerin beslenmesine katkı sağlayacak en önemli sebzelerden birisi. Ancak doğru bir şekilde kesilirse faydalı oluyor. Doğru kesilmemiş üzümler bebeğin boğulmasına sebep olacak en büyük etkenlerden birisi.

Bebeklere üzüm vermek istiyorsanız en az 6 aylık olmasında tavsiyeler var.  Unutmayın, üzümleri keserek vermelisiniz.

Bazı Balıklar

Tüm balıklar bebekler için kötüdür demek doğru olmaz. Bebek altıncı ayına girdiği zaman ona balık yedirmeniz büyük katkı sağlayacaktır. Sadece kaçınılması gereken balık türlerinden uzak durmanız gerekiyor.

Somon balığı, kılıç balığı ve kalkan balığı yüksek miktarda civa içerdiğinden uzmanlar tarafından tavsiye edilmiyor. Bu tarz balıklar, bebeklerin sinir sistemine ve beyinin gelişmesine engel olabilir. Ayrıca konserve balıklardan da uzak durmalısınız.

Turunçgiller

Turunçgiller bebekler için çerez olarak uygun görünebilir, ancak içerdikleri asitler hassas sindirim sistemi için kötü olabilir. Mide rahatsızlığına sebep olabilirler. Kısacası ananas, mandalina ve portakal gibi meyvelerden kaçınmakta fayda var.

Bu makalede bahsettiklerimiz ve bahsettiklerimizin dışında; çikolata ve 6 aylık olana kadar beyaz yumurtadan da sakınmakta fayda var. Bu gıdalardan bebek 1 yaşına gelene kadar sakınmanız gerekir.

Tabii ki, bu tarz gıdaları doktorunuza danışmadan yedirmemenizi öneririz.

Uyarı !

Bu makale bilgilendirme amaçlıdır ve tıbbi tavsiye olarak kabul edilmemelidir. Herhangi bir tıbbi karar vermeden önce mutlaka bir doktora veya lisanslı bir tıp uzmanına danışın.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
İlginizi Çekebilir

Şaşılık Nedir ? Neden Olur ? Tedavisi Var Mıdır?

Şaşılık, en basit anlatımıyla iki gözün birbirine olan paralelliğini kaybetmesidir. Bir gözün bir ta...

Devamı

Saçta Kepek Nasıl Geçer? Kepekten Kurtulmanın Yolları Nelerdir?

Saçta kepek neden olur? Kepekten kurtulmanın doğal yolları nelerdir? Sirke saç kepeğine iyi gelir mi...

Devamı

İshale Ne İyi Gelir?

İshale Ne İyi Gelir? Mide bulantısının kısaca tanımı, midenin içindekileri boşaltmak istemesidir. Ku...

Devamı
ß