Bebeklerde gaz sancısı nasıl giderilir?

Bebeklerde gaz sancısı nasıl giderilir? Gaz çıkarmak için kullanılan teknikler nelerdir? Gaz giderici yiyecekler ve besinler hangisidir? Kolik olan bebekler için ne yapmalı? bu sorulara aşağıdaki yazımızda cevap vermeye çalıştık.

Bebeklerde gaz sancısı 3. Hafta ile 4. Aylar arasında ortaya çıkar. Gaz sancısı günün aynı saatlerinde ortaya çıkar. Gaz sancısı haftada en az 3 gün görülür. Gaz sancısı 5 saat sürer. Gaz sancısı sonucu bebekler yüksek tonlu ağlar, ayaklarını karın bölgesine çeker, karınları şişer, bağırsak sesleri artar, kusmaya başlar, kabız olup sık kaka yaparlar.

Bebeklerde gaz sancısını yok etmek için gaz sancısına neden olan etmenleri tespit etmeniz gerekir. Bebekler 4. Aya geldiğinde gaz sorunu kendiliğinden düzene girer. Sindirim sisteminde yaşanan hareketliliğine bağlı olarak gaz sancısı ortaya çıkar. Annenin beslenme şekli bebeğin gaz sancısını etkiler.

Anneler beslenirken gaz yapan besinlerden uzak durmalıdır. Gaz sancısı bebeğe genetik yolla da geçebilir. Merkezi sinir sisteminin iyi çalışmaması durumunda bebekte gaz sancısı görülür.

Bebeklerde gaz sancısını önlemek için anneler mutlaka ilk 6 ay bebeklerini emzirmelidir. Bebeği kucağa alıp hafif dans eder gibi sallayarak bebeğin gazını çıkarabilirsiniz. Okşayarak görsel ve işitsel sesler ile bebeğin gazını çıkartabilirsiniz. Bebekler için gaz gideren ilaçları doktor kontrolünde kullanmaya özen gösterin.

Ağlama nöbeti geçiren bebeğe masaj yaparak bebeği önce sakinleştirin. Çevredeki uyaranları azaltın. Gaz yapan;  Soya, kahve, fındık, fıstık, çikolata, brokoli, yeşil biber, kabuklu deniz ürünleri ve baharatlı yiyeceklerden uzak durun. Bitkisel ilaçları doktor tavsiyesi olmadan kullanmayın.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
İlginizi Çekebilir

Şaşılık Nedir ? Neden Olur ? Tedavisi Var Mıdır?

Şaşılık, en basit anlatımıyla iki gözün birbirine olan paralelliğini kaybetmesidir. Bir gözün bir ta...

Devamı

Saçta Kepek Nasıl Geçer? Kepekten Kurtulmanın Yolları Nelerdir?

Saçta kepek neden olur? Kepekten kurtulmanın doğal yolları nelerdir? Sirke saç kepeğine iyi gelir mi...

Devamı

İshale Ne İyi Gelir?

İshale Ne İyi Gelir? Mide bulantısının kısaca tanımı, midenin içindekileri boşaltmak istemesidir. Ku...

Devamı
ß