Bebeklerde Kan Grubu Uyuşmazlığı

Bebeklerde Kan Grubu Uyuşmazlığı Neden Olur? Bebeklerde Kan Grubu Uyuşmazlığı Sebepleri Nelerdir? Bebeklerde Kan Grubu Uyuşmazlığı Tedavisi Var mıdır?

KAN UYUŞMAZLIĞI NEDİR?

Kan grupları tıp içerisinde A B 0 olarak kategorize edilmektedir. Rh faktörü ise pozitif ve negatif olarak belirtilmektedir. Kan uyuşmazlığı durumunda anne ve bebeğin kan gruplarının çakışmış olması gerekmektedir.

Kan uyuşmazlığı sağlıklı doğacak bebeklerde pek çok rahatsızlığın ortaya çıkmasına etkili olmaktadır.

A-B-0 KAN GRUBUNDA UYUŞMAZLIK NASIL GERÇEKLEŞİR?

Rh uyuşmazlığına anne rh pozitif kan taşırken bebeğin rh negatif kan taşıması durumunda rh uyumsuzluğu meydana gelmektedir. Bu durumda annenin vücudu bebeğin kan hücrelerine saldıran bağışıklık tepkisi üretmektedir. Problem ortadan kaldırılmadığı sürece bebekte türlü hasarlar meydana gelebilmektedir.

KAN UYUŞMAZLIĞI TEDAVİSİ NASILDIR? KAN UYUŞMAZLIĞI TEDAVİ EDİLEBİLİR Mİ?

Kan grubu uyuşmazlığı hamilelik başlarında fark edildiğinde küçük kan testleri ile ortadan kaldırılabilmektedir. Rh uyumsuzluğu olan durumlarda ise Rh-immün globulin erken korunma iğnesi yapılmaktadır. Bu iğne gebelik süresinde 28. Haftada uygulanabilmektedir. Tedavi edilmediği taktirde bebekte ağır sarılık geçirme riski vardır.

KAN GRUBU UYUŞMAZLIĞI NEDEN OLUR?

Kan grubu ve kan grubuna ilişkin pek çok faktör genetik sonucunda belirlenmektedir. Bebek ve annenin kan türüne ve rh faktörüne bağlı olarak uyum sağlamaması sonucunda kan grubu uyuşmazlığı meydana gelmektedir. Rh pozitif genleri rh negatif genleri ile eşlendiğinde anne ve çocuğun arasında genetik olarak kan grubu uyuşmazlığı yaşanmaktadır. Kan grubu uyuşmazlığı annenin kanının bebeğin kan hücrelerine karşı antikor geliştirmesi sonucunda büyük problemlere yol açmaktadır.
Annenin hamilelik sürecinde duyarlılık yaşaması ve travmalar geçirmesine sebep olabilecek kan grubu uyuşmazlığı bebeğin doğumundan sonra da ağır sarılık hastalığı geçirmesine sebep olabilmektedir.

KAN UYUŞMAZLIĞININ BEBEĞE ETKİSİ NASILDIR?

Kan uyuşmazlığı bebeklerde sakatlıklara sebep olabilmektedir. Gebelik sürecinde belirlenen ve teşhis edilen kan grubu uyuşmazlığının tedavisi mümkündür. Tedavi edilebilir süreçte bebek ve annenin kan grubu uyuşmazlığını ortadan kaldırmak oldukça önemlidir.

KAN GRUBU UYUŞMAZLIĞI TEDAVİ EDİLMEZSE:

  • DÜŞÜK
  • KÜRTAJ
  • DIŞ GEBELİK
  • AMNİOOSENTEZ
  • KORDONSENTEZ
  • CVS
  • PLESENTANIN ERKEN AYRILMASI

Gibi olası olumsuzluklar meydana gelebilmektedir. Pek çok insanın göz ardı ettiği ve küçük gördüğü rahatsızlıklardan birisi olan kan grubu uyuşmazlığının tedavi edilmesi zorunludur.

KAN GRUBU UYUŞMAZLIĞI NASIL ENGELLENİR?

Kan grubu uyuşmazlığını engellemek için 72 saat içerisinde Anti-D iğnesi uygulanmaktadır. Kalçadan kas içerisinde uygulanan bu iğne kan grubu uyuşmazlığının ortadan kalkmasına etkili yöntemlerden birisidir. İğrenin 72 saat içerisinde yapılması kan grubu uyuşmazlığında etkinin fazla olması için oldukça önemlidir ancak 14-28 gün içerisinde uygulama yapılabilmektedir.

Rh immüngalobin ilacı enjekte edildiği için bu iğneye RhoGAM iğnesi adı da verilmektedir.

KAN GRUBU UYUŞMAZLIĞI HANGİ HASTALIKLARA SEBEP OLUYOR?

Bebeğin doğumundan sonra kansızlık ve sarılık hastalıkları yaşanmasına sebep olur. Aynı zamanda kan grubu uyuşmazlığında ciddi bir problem ola sakatlıklar da meydana gelebilmektedir.

İKİNCİ GEBELİKTE DAHA BÜYÜK PROBLEM YAŞANMAKTADIR

Kan grubu uyuşmazlığında pek çok ailenin bilmesi gereken bir başka durum ise kan grubu uyuşmazlığının ikinci gebelikte daha büyük problemlere yol açabilecek olmasıdır. Pek çok ebeveynin göz ardı etmemesi gereken sorunlardan birisidir.

Hastalık ne olursa olsun göz ardı edilmemesi ve yaşanılacak olası olumsuzlukların ihmal edilmemesi gerekmektedir. Hamilelik sürecinde uzun bir zaman içerisinde gerçekleştirebileceğiniz iğne ile kan uyuşmazlığının ortaya çıkarabileceği problemleri ortadan kaldırabilirsiniz. Bebeğinizin ve sizin sağlığınızda oldukça önemli olan kan uyuşmazlığı pek çok probleme yol açmaktadır. Evlilik sürecinizde de kan grubu belirtilmesi ile kan grubu uyuşmazlığı ihtimalinin ortaya çıkabileceği unutulmamalıdır. Dikkatli bir süreç ile bu sorunların ortadan kaldırılmasını sağlayabilirsiniz.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
İlginizi Çekebilir

Şaşılık Nedir ? Neden Olur ? Tedavisi Var Mıdır?

Şaşılık, en basit anlatımıyla iki gözün birbirine olan paralelliğini kaybetmesidir. Bir gözün bir ta...

Devamı

Saçta Kepek Nasıl Geçer? Kepekten Kurtulmanın Yolları Nelerdir?

Saçta kepek neden olur? Kepekten kurtulmanın doğal yolları nelerdir? Sirke saç kepeğine iyi gelir mi...

Devamı

İshale Ne İyi Gelir?

İshale Ne İyi Gelir? Mide bulantısının kısaca tanımı, midenin içindekileri boşaltmak istemesidir. Ku...

Devamı
ß