Bilgisayarda Ekran Görüntüsü Alma

Bilgisayarda ekran görüntüsü almak için birden fazla yol vardır. Windows’un sürümünden kaynaklı bu uygulamalardaki bazı pratik kullanımlar farklılık gösterse de amaçlanan ekran görüntüsü alma işlemi gerçekleşmiş olur.

Masaüstü bilgisayarda ekran görüntüsü alma işlemi kullanılan Windows işletim sürümüne göre çeşitli yollarla gerçekleşir.

Bilgisayarda ekran görüntüsü alma windows 10 sürümü için yedi yöntem vardır. İlki tam ekran görüntüsü almayı sağlayan PrtScn tuşuna basma yöntemidir. Panoya kaydolan ekran görüntüsü resim, eklenmesine izin veren programda Ctrl+ V işlemi ile yapıştırılıp, dosya jpeg formatında kaydedilir. İkinci yöntem Windows ve PrtScn tuşunun birlikte kullanıldığı yöntemdir. Dosya otomatik olarak Resimler klasörü içinde Ekran Görüntüleri klasörüne kaydedilir. Üçünçü yöntem Alt tuşu ve PrtScn tuşunun kullanıldığıdır.

Bu işlem sonucu ekran alıntısı panoya kopyalanır. Kullanabilmek için başka bir programa yapıştırılmalıdır. Dördüncü yöntem ekran görüntüsü almanızı ve üzerinde değişiklik yapmanıza olanak sağlayan ekran alıntısı ve taslak aracıdır. Shift (üstkrktr) tuşuna basılı tutarak Windows ve S tuşuna eş zamanlı basma sonucunda dikdörtgen, serbest biçimli, pencere ve tam ekran yakalama seçeneklerinin olduğu menü çıkar. Yakalanan görüntü panoya kaydolurken ekranın sağ altında ön izleme bildirimi görünür.

Programsız Ekran Görüntüsü Alma

Bilgisayarda ekran görüntüsü alma windows 7 sürümü içinde geçerli olan diğer bir yöntem arama çubuğundan erişilen ekran alıntısı aracı kullanmaktır ayrıca bu sürümde tam ekran görüntüsü için PrtScn tuşu da kullanılır. Altıncı yöntem hem ekran görüntüsü almaya hem de video kaydetmeye yarayan oyun çubuğunu açmak için Windows tuşu ile G tuşuna basılmalıdır.

Yakalanan görüntü Videolar klasörü içindeki Yakalamalar klasörüne kaydedilir. Son yöntem olarak da bilgisayarın güç düğmesi ve ses açma düğmesine basılarak ekran görüntüsü alma işlemi gerçekleştirilir. Ekran görüntüsü, Resimler klasörü içinde ekran görüntüleri klasörüne kaydedilir.

Bilgisayar işletim sisteminin sunduğu kısayollar haricinde bilgisayarda ekran görüntüsü alma programı olarak kullanımı tercih edilen bazı programlar aşağıdaki gibi verilmiştir.

 • Snagit
 • Videoproc
 • Apowersoft
 • Greenshot
 • Camtasia
 • LightShot
 • ShareX
 • Jing
 • Skitch

Bu programların çoğu hem Mac hem de Windows için kullanılabilen ücretsiz araçlardır.

Bilgisayarda Ekran Görüntüsü Alma Kısayolu

Bilgisayarda ekran görüntüsü alabilmek için bazı klavye kısayolları mevcuttur.

 • Klavyeden PrtScn (Print Screen) tuşuna basmak,
 • Windows ve PrtScn tuşuna birlikte basmak
 • Alt ve PrtScn tuşuna birlikte basmak
 • ÜstKrkt ve Windows ve S tuşlarına birlikte basmak,
 • Windows tuşu ve G tuşuna birlikte basmak
 • Güç Düğmesi ve ses açma tuşuna birlikte basmak

Bu kısayollardan bazıları Windows 7 sürümlerinde olmayabilir.

Bilgisayarda Ekran Görüntüsü Alma Nereye Kaydediyor

Bilgisayarda alınan ekran görüntüsü kullanılan yönteme göre farklı yerlere kaydedilir. Genellikle kayıt yeri pano, resimler ve videolar klasörü içinde oluşan ekran görüntüsü klasörüdür.

Bilgisayarda Ekran Görüntüsü Alma Hangi Tuşla Yapılır

Bilgisayarda ekran görüntüsü almak için genel olarak klavyedeki Print Screen tuşu kullanılır.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
İlginizi Çekebilir

Noodle Fiyatları Sürekli Güncel Fiyatlar

Noodle çeşitleri son dönemlerde ülkemizde sıklıkla tercih edilmeye başlanmıştır. Gerek makarnaya ben...

Devamı

NordVPN İndir İnceleme

Muhtemelen piyasadaki en ünlü sanal özel ağ olan NordVPN, CyberSec dünyasındaki herhangi bir şe...

Devamı

Pierre Cardin Müşteri Hizmetleri Telefon 2022

Pierre Cardin müşteri hizmetleri, 70 yıl önce Fransa’da hayata geçirilen tekstil mağazalar zinciri P...

Devamı
ß