Blogger Nasıl Olunur?

Yaşamla neredeyse bir bütün haline gelen internet, her konuda bilgi kaynağı olmaya devam ediyor. İnternet kullanıcıları, bilgi edinmek adına başka kullanıcıların tecrübelerini, bilgilerini paylaştığı metinlere ve videolara ilgi gösteriyor. Paylaşım üzerinden genişlik kazanan bilgi ağlarında, kimi kullanıcılar popülerlik kazanıyor. Üslupları, paylaşım konuları, yapımcılarıyla popüler hale gelen paylaşımcılar blogger olarak biliniyor.

Blogger Nedir?

Blogger’ın ne olduğunu anlamak için evvela blog nedir sorusu cevaplanmalıdır. Büyük kitlelere erişmek için kullanılmakta olan mecralar blog ismini alıyor. Açılan şahsi sayfalar, hesaplar weB-LOGin sözcüklerinin kısaltması olan blog sözcüğüyle anılıyor. Şahsi blog sayfaları vasıtasıyla hemen hemen her konuda ve dilde diledikleri veriye kolayca erişiyor.

İnternet sitesi dendiğinde online alışveriş sitelerinden web arşivlere, haber sitelerinden kişisel bloglara kadar farklı konseptlerde pek çok internet sitesi çeşidi yer alır. Blog, bu türlerden sadece birini işaret ediyor.

Blogger Ne İş Yapar?

Blog oluşturmak blogger olabilmek için yeterli değildir. Düzenli ve etkili içerik üretmek gerekir. Bilgilendirici ve yararlı içerikler sunan ve güncel kaynak meydana getiren bireyler blogger adını taşıyor. Blogger olmak için blog konusuyla ilgili gündeme hâkim olmanın yanı sıra blogu idare etmek için teknolojik hâkimiyet bulundurmak gerekir.

Bloggerlar, okurların ilgisini çekecek içerikler, fikirler üretmek için araştırma yapıyor. Hedef kitle grubuna uygun, onların gereksinimlerine, merakına ayak uyduran hazırlıklar gerçekleştiriyor. Yayın ister video, ister yazı, ister galeri ya da sosyal medyayla olabiliyor. Yeni okurlara, takipçilere ulaşmak için e-mail, reklam tanıtım, sosyal ağ gibi farklı araçlara müracaat edebiliyor.

Blog Sitesi Açan Herkes Blogger Olur Mu?

Blogger olmak, teknik bilgi birikiminin olmasını da gerektiriyor. Blogger, sitesine içeriklerini genelde (kurumsal bir blog olmadıkça ya da kurumsallaşmadıkça) kendi giriyor. Bu sebeple blog oluşturma, güncelleme, arama motoru optimizasyonu, reklam tanıtım oluşturma, web analiz benzeri teknik konularda bilgi sahibi olmak blogger adını hak etmek için ehemmiyet arz ediyor.

Blogger Olmak İçin Yapılması Gerekenler

Blogger’ın bir konuda profesyonel olması değil, meraklı olması gerekir. Eğer yalnızca profesyonel olmak kâfi olsaydı, tüm bloggerların öğretim üyesi olması beklenirdi.

  • Halbuki blogger’ların meraklı olması, araştırması, profesyonellerden görüş alması, ara sıra diğer blogger’larla irtibat kurması blog tutmak için kâfi görülüyor.
  • Blogger’ın ilgi uyandırıcı, akıcı bir biçimde blog tutması ise büyük avantaj sağlıyor.
  • Hedef kitleden gelen dönüşlere göre strateji geliştirmek, okurlarla iletişimde olmak, popülerlik kazanmak için önemli konulara değinmek blogger başarısının temelini oluşturuyor.
  • Doğru taktiği geliştirenler zaman içerisinde takipçi sayısını artırarak başarılı bir blogger olarak anılmaya başlıyor.

Yeniliklere açık, farklı ilgi alanlarına sahip, tecrübeli, meraklı, iletişimi güçlü, yazdığı dile hâkim, yaratıcı zekâsı olan, kriz yönetebilen kişiler bloggerlık alanında kariyer yapabiliyor.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
İlginizi Çekebilir

Ro Nerenin Plakası? RO Hangi Ülkenin Plakasıdır?

Ülke plaka kodları, plakaların sol alt kısmında bulunan ve harflerden oluşan ve aracın hangi ülkede ...

Devamı

Private Key Nedir?

Private key, kripto para ticaretinde bir kullanıcıya para göndermek yada almak için kullanılan, Bitc...

Devamı

Twitter Hesap Silme

Twitter en büyük sosyal medya hesaplarından biri olarak görülüyor. Her geçen gün üye sayısının artma...

Devamı
ß