Boy kısalığı rahatsızlığı ve nedenleri

Genelde çocuklarda görülen boy kısalığı hastalığı kimi zaman genetik olarak kendisini gösterse de psikolojik sorunları da berberinde getirir.

Hayat süresince devam eden ve bir gıda alerjisi olarak bilinen boy kısalığı büyüme hızında azalma ve kemik gelişiminde gecikmelere neden olabilir. Bu hastalık ile sadece fiziksel olarak değil psikolojik olarak da çocuklar sürekli etkilenmektedir.

Çölyak hastalığı buğday, çavdar ve yulaftaki “gluten” maddesinden ortaya çıkan ve merkezinde ince bağırsakların yer aldığı fakat vücutta çok sayıda sistem ve organı tutarak çok daha farklı rahatsızlıklara neden olan bir bağışıklık sistemi bozukluğu olarak bilinmektedir. Bu hastalığın tarihi oldukça eskilere dayanır.

Hastalığın Belirtileri

Bu hastalığa maruz kalan kişilerde; kronik ishal, karında şişkinlik ve büyüme geriliğidir.Kronik karın ağrısı, kronik kabızlık, kronik reflü şikayetleri, kronik dışkılama düzensizlikleri, kronik bulantı ve kusma gibi sorunlara gözlemlenmektedir. Sindirim sistemi ile beraber yaş da ilerledikçe başka organ ve sistemlere ait şikayetler de gündeme gelir. Boy kısalığı, saçlarda dökülme, kansızlık, dişlerde beneklenme ve yapısal bozukluk, ergenlik gecikmesi, kemikte zayıflık, saç dökülmesi, iç sıkıntısı, kronik baş ağrısı gibi semptomlara yol açar.

Çölyak hastalığı kan testleri ile ortaya çıkar. Bu testlerde bozukluk belirginleşinceye kadar tanıyı kesinleştirmek adına endoskopi uygulanmalıdır. Endoskopi esnasında ince bağırsaklardan biyopsiler alınır ve patoloji tarafından çölyak hastalığı bulguları saptanmaya çalışılır. Tanı koymak için hem çölyak hastalığının kan testleri bozuk olmalı, hem de biyopsi incelemesi çölyak hastalığını göstermek zorundadır.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
İlginizi Çekebilir

Şaşılık Nedir ? Neden Olur ? Tedavisi Var Mıdır?

Şaşılık, en basit anlatımıyla iki gözün birbirine olan paralelliğini kaybetmesidir. Bir gözün bir ta...

Devamı

Saçta Kepek Nasıl Geçer? Kepekten Kurtulmanın Yolları Nelerdir?

Saçta kepek neden olur? Kepekten kurtulmanın doğal yolları nelerdir? Sirke saç kepeğine iyi gelir mi...

Devamı

İshale Ne İyi Gelir?

İshale Ne İyi Gelir? Mide bulantısının kısaca tanımı, midenin içindekileri boşaltmak istemesidir. Ku...

Devamı
ß