Boyun Fıtığı Nedir? Kimlerde Görülür?

Boyun fıtığı kimlerde görülür? Boyun fıtığının belirtileri nelerdir? Boyun fıtığının sebebi nedir? Boyun Fıtığı nasıl tedavi edilir? bu sorulara cevap bulmak istiyorsanız, yazının devamını okuyabilirsiniz.

Boyun Fıtığı Nedir?

Tıp dilinde Servikal Disk Hernisi olarak adlandırılan boyun fıtığı, beyin ve sinir cerrahisi alanında sık görülen bir rahatsızlıktır.

Boyunda 7 tane omur, bu omurların arasında disk adı verilen yapılar ve her omur arasında, omurları birbirine bağlayan 2 küçük eklem bulunmaktadır. Omurlar arasındaki disk yapıları, dış katman (Anulus fibrosus) ve iç katmandan(Nucleus pulposus) oluşur. Bu katmanların görevi, yükü omurlar üzerine eşit dağıtmaktır. Bu disklerin ve eklemlerin diğer bir görevi de boyun hareketliliğini sağlamaktır. Böylece boynumuzu her yöne çevirebiliriz.

Omurlar arasındaki kıkırdakların, omurilik kanalına doğru yer değiştirmesiyle, kola giden omuriliğe ve sinirlere baskı yapmaya başlar. Bu durumda boyun fıtığı rahatsızlığı ortaya çıkar.

Boyun Fıtığı Niçin Olur?

Boyun fıtığına neden olan birden fazla etmen vardır. Bunlar;

Yaşlılık: Yaşın ilerlemesiyle birlikte, omurlar arasında bulunan disklerde küçülme ve kuruma meydana gelir. Bunun sonucu olarak, diskler yerlerinden kayarak dışarı çıkmaya başlarlar. Yaşlılıkta görülen boyun fıtığı, belirti göstermeyebilir. Sadece fıtığa yakın kısımdaki sinir ve kaslara baskı uygulandığında ağrı, uyuşukluk hissetme ve güçsüzlük gözlemlenebilir.

Genetik Yatkınlık: Henüz araştırmalar yetersiz kalsa da doktorların gözlemleri, boyun fıtığında genetik faktörlerin etkili olabileceği doğrultusundadır. Kasların doğuştan zayıf olması, boyun yapısındaki fiziksel bozukluklar bu konuda risk oluşturmaktadır. Bu yüzden ailede boyun fıtığı varsa risk daha fazla olabileceği için boyun sağlığınıza daha fazla özen göstermeniz tavsiye edilir.

Duruş Bozuklukları: Öne eğik şekilde oturmak, boyna yük bindirilmesine sebep olur. Bunun sonucunda ise boyun düzleşmesi ve ileri dönemde de boyun fıtığı görülebilir. Bu yüzden doğru şekilde oturmayı alışkanlık edinmek önemlidir.

Kaza, Zorlama Ve Darbeler: Spor yaralanmaları, trafik kazaları gibi olaylar sonucunda ani hareket, darbe ve düşmeler boyun fıtığına neden olabilir. Eskiden yaşanmış bu tarz olaylar daha sonraki yıllarda da boyun fıtığı oluşmasına sebep olabilir.

Bunların dışında boynu kütletmek, ıslak saçla gezmek, boyun bölgesinin klimaya ya da rüzgâra maruz kalması, ağırlık kaldırırken dikkatli olmamak, boynu aniden çevirmek boyun fıtığı oluşumuna zemin hazırlayan etkenlerdir.

Sigara: Sigara içmek, sinir uçlarındaki damarların daralmasına, kan dolaşımı bozukluğuna ve dokuların yeterli derecede beslenmemesine neden olur ve boyun fıtığı riskini arttırır.

Stres: Aşırı stres ve sürekli problem içerisinde olmak, vücuda ve kaslara fazla yük binmesine neden olur. Böylece boyna da fazla yük binmiş olur. Stres boyun düzleşmesi ve boyun fıtığı oluşumunda risk faktörüdür.

Osteoropoz: Osteoropoz (Kemik erimesi)da kemik yoğunluğunda azalma görülür. Menopoz dönemindeki kadınlarda kemik erimesinin daha hızlı olduğu gözlemlenir. Kemiklerin zayıflaması, boyundaki disklere daha fazla yük binmesine neden olacağından boyun fıtığı riski artmaktadır.

Boyun Fıtığı Kimlerde Görülür?

Boyun fıtığı, masa başı işi yapanlarda, bilgisayar kullanımı yoğun olan kişilerde, şoförlük ve öğretmenlik yapanlarda, bedensel olarak ağır iş yapanlarda daha fazla görülmektedir.

Bunun dışında, travmalar ve boyun omurlarının kötü ve yanlış kullanımı boyun fıtığı riskini arttıran etmenlerdir.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
İlginizi Çekebilir

Şaşılık Nedir ? Neden Olur ? Tedavisi Var Mıdır?

Şaşılık, en basit anlatımıyla iki gözün birbirine olan paralelliğini kaybetmesidir. Bir gözün bir ta...

Devamı

Saçta Kepek Nasıl Geçer? Kepekten Kurtulmanın Yolları Nelerdir?

Saçta kepek neden olur? Kepekten kurtulmanın doğal yolları nelerdir? Sirke saç kepeğine iyi gelir mi...

Devamı

İshale Ne İyi Gelir?

İshale Ne İyi Gelir? Mide bulantısının kısaca tanımı, midenin içindekileri boşaltmak istemesidir. Ku...

Devamı
ß