Ciddi sağlık sorunlarının başlangıcı: Uyku apnesi

Türkiye’de 1 milyonun üzerinde insanın uyku apnesi ve horlama sıkıntısı çektiğini söyleyen Doç. Dr. Murat Karaman bunun tedavi edilebilir bir durum olduğuna değindi.

Ülkemizdeki en büyük sorunlardan biri olan uyku apnesi ve horlama kişileri zor durumda bırakmaya yetiyor. Bu konuda açıklamalarda bulunan Robotik Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Derneği Başkanı Doç. Dr. Murat Karaman, 1 milyonun üzerinde insanın bu durumdan şikayetçi olduğunu söyledi.

Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Derneği Başkanı Doç. Dr. Murat Karaman, ülkemizde bu rahatsızlık konusunda 1 milyonun üzerinde insanın şikayette bulunduğu kaydederek uyku kalitesinin daha da aşağılara kadar düşmekte olduğuna dikkat çekti.

‘KBB’de Dört Mevsim, Soluksuz Senfoni Kongresi’nde ele alınan uyku apnesi ve horlama gibi sağlık sorunları ele alınırken bunlarla başa çıkma konusunda bazı detaylar da irdelendi. Doç. Dr. Murat Karaman, uyku apnesi ve horlamanın, uyku esnasında yumuşak damak ve küçük dilin veya beraberinde dilin geriye kaçıp soluğu tıkadığına değinerek vücudun bunlarla başa çıkabilmesi adına aşırı çaba gösterdiğini ifade etti.

Ciddi Sağlık Sorunları

Gece saatlerinde metabolizmanın bu yüzden daha karmaşık bir yapıya büründüğünü belirten Karaman, bundan dolayı kişilerde kalp krizi, kalp yetmezliği, tansiyon yüksekliği, ani ölüm, felç, şeker hastalığı, cinsel performans bozuklukları, diş eti hastalıkları gibi ciddi rahatsızlıkların da baş gösterdiğini söyledi. Tedavi için hastaların mutlaka bir uzmandan yardım alması gerektiğini belirten Karaman bu işlemlerin zaman kaybetmeden yapılması gerektiğine işaret etti.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
İlginizi Çekebilir

Şaşılık Nedir ? Neden Olur ? Tedavisi Var Mıdır?

Şaşılık, en basit anlatımıyla iki gözün birbirine olan paralelliğini kaybetmesidir. Bir gözün bir ta...

Devamı

Saçta Kepek Nasıl Geçer? Kepekten Kurtulmanın Yolları Nelerdir?

Saçta kepek neden olur? Kepekten kurtulmanın doğal yolları nelerdir? Sirke saç kepeğine iyi gelir mi...

Devamı

İshale Ne İyi Gelir?

İshale Ne İyi Gelir? Mide bulantısının kısaca tanımı, midenin içindekileri boşaltmak istemesidir. Ku...

Devamı
ß