E Ticaret Seo Nasıl Yapılır?

Online olarak bir iş kurmayı düşündüğünüz zaman sizi temsil edebilmesi için ilk olarak sitenizin kurulması gerekmektedir. Daha sonra ise e-ticaret sitenizin mobil uygulamasını marketlere eklemek. E-ticaret seo uygulaması nasıl yapılmalıdır bu konumuzda sizlere bundan bahsedeceğim.

İnternet dünyasına girmek üzere iseniz öncelikle bilmeniz gereken bir şey var ki oda seo. Arama motoru optimizasyonu e-ticaret siteleri için oldukca önemlidir. Sadece e-ticaret siteler için değil nerdeyse tüm siteler için. Arama motoru optimizasyonu sayesinde sitenizi arama sorgularında öne çıkartabilirsiniz. Bu sayede müşterilerinizin sizi bulması ve yeni müşteriler edinmeniz kolaylaşacaktır.

Örneğin bir erkek veya kız kullanıcı google arama motoru üzerinden grafik atletler adlı bir arama gerçekleşti. O zaman önüne ilk çıkan siteyi inceleceyek. Eğer aradığı gibi bir ürün bulursa sitede gezinmeye devam edecek fakat bulamaz ise diğer sitelere geçiş yapmaya başlar.

Seo çalışması yaparak sitemizi ilk sıraya sokmamız hatta ilk sırayı hedef almamız gerekir. Tabii rekabet oldukca fazla olabilir bu yüzden ilk sayfayı garantilemek şart. Kullanıcıların yalnızca %4’ü diğer sayfalara bakmakta. O da nadiren aradığı ürünü bulamadıkları zamanda. Peki e-ticaret seo uygulaması yaparken nelere dikkat etmemiz gerekir? Hadi bunu beraber anlayalım.

Araştırın ve Doğru Anahtar Kelime Analizi Yapın

Odaklanmanız gereken en önemli şeylerden biri odak anahtar kelimesidir. E-ticaret sitenizi kurmaya karar verdiğiniz zaman, insanları kazanmanızı sağlayacak anahtar kelimeler üretin. Analiz yaparak rekabeti düşük fakat aranma hacmi büyük anahtar kelimeleri kullanın.

E-ticaret seo uygulaması yaparken potansiyel anahtar kelime analizi yapmak için bu araçları kullanabilirsiniz.

  1. Ahrefs
  2. Google Trends
  3. Keyword Generator
  4. Keyword Sheeter
  5. Answer the Public
  6. Google Search Console
  7. Keyword Surfer
  8. Keywordtool.io

Googlenin veya diğer firmaların yapmış olduğu araçlar ile kendinize uygun anahtar kelimelerini araştırın ve bulun. E-ticaret sitenizin seo optimizasyonunu yapmak genellikle kullanıcı gibi düşünmekten geçer. Aşşağıdaki resimde de görmüş olduğunuz gibi “graphic tank tops” anahtar kelimesi Amerika üzerinde aylık aranma oranı 1.2k ve global aranma hacmi ise 1.3k olduğunu göstermekte. Burda dikkat etmeniz gerekmekte olan anahtar kelime yoğunluğudur. Görmüş olduğunuz gibi anahtar kelime yoğunluğu 1 olarak gözükmekte. Bu da rekabetin düşük olduğunu göstermektedir. Yani bu anahtar kelimede yükselmemizin kolay olacağı anlamına gelir.

E Ticaret Seo Nasıl Yapılır?

Sayfa İçeriğinizde Anahtar Kelimeler Kullanın

Anlamlı ve açıklayıcı bir yazı yazdıktan sonra yazımızı seo uyumlu yapmak ve anahtar kelimelerde yükselmek için yazılarımızın içinde anahtar kelimelerini kullanmamız gerekir. Böylece google içeriğimizin ne hakkında olduğunu bilecek ve arama sonuçlarında bizi gösterecek bu sayede müşterilerimizin bizi bulmasını sağlayacak. Anahtar kelimelerinizi kullanırken odak anahtar kelimesi yani ana olan anahtar kelimenizi içeriğimizin başlığında, içeriğimizin ilk paragrafında ve içeriğinizin içine eklenemiz gerekmektedir.

Yönlendirilen Alanlardan Geri Bağlantı Sağlayın

Geri bağlantılar bir e-ticaret sitesinde genellikle web sitenizin bir başka web sitesinden bahsettiğinizde gerçekleşmektedir. Bir ürünü detaylı incelemesi için farklı bir sayfaya yönlendirmek gibi. Dışarıya bağlantı verin ve bağlantılar kazanın. Bu sayede sitenizin domain değeri yükselecektir. Backlink verin ve backlink kazanın. Sevdiğiniz ürünlere sayfa içinde bağlantı verin. Aynı zamanda kendi sitenizden diğer içeriklere de bağlantı verin bu sayede site içi seo optimizasyonu da yapmış olucaksınız.

Rakipleri Analiz Edin

Satış yaptığınız içeriğe göre rakiplerinizi belirleyin ve rakiplerinizin ürün başlık ve açıklamaları nasıl yazdığına dikkat edin. Okuyun ve kavrayın anahtar kelimeler ne kadar geçmiş ve ne kadar uzunlukta. Bunlara dikkat edin ve rakibinizin önüne geçmek için onun yaptığından fazlasını yapmaya gayret gösterin. Rakibinizi inceleyerek zayıf olduğu bir kısım bulun ve onu alt edin. Onların zayıf yönünü kendi gücünüze çevirin bu sayede yükselmeniz daha hızlı olacaktır.

Kaliteli ve İlgi Çekiçi İçerikler Oluşturun

Diğer e-ticaret sitelerinde bulunmayan özellikleri kendi sitenizde bulundurun. Müşterilerinizin sitenizde alışveriş yapmasını sağlamak için güzel içerikler,kampanyalar oluşturun. İndirim ve çekiliş gibi özellikler ile satışlarınızı arttırmaya odaklanın. Bu sayede müşterileriniz diğer siteler yerine sizi tercih edecektir. Sürekli olarak güncel kalmanız ve ilgi çekmeye odaklanmanız gerekir.

Ürün Görsellerini Optimize Edin

Eğer bu işe ayıracak bir bütceniz varsa, kendiniz için ürün fotoğrafcısı tutmak sizin gideceğiniz yolda daha ileri gitmenizi sağlayacaktır. Yüksek çözünürlüklü, 360 derecelik görünümlü ve renkli fotoğraflara sahip olmak çok profosyoneldir. E-ticaret seo uygulaması yaparken ürün görsellerini de dikkate almanız gerekmektedir. Çünkü bir e-ticaret sitesinde kullanıcıların dikkat edeceği en büyük etken ürünün görsel resmidir. Aradığı ürün mü? Ürünün boyutu nedir? Ürün nasıl gözüküyor? gibi soruları kafasından çıkartmak ister. Bu sorulara ürün resmi cevap verir. Bu sayede cevabını aldıktan sonra yani kararını verdikten sonra ürünü alma işlemine geçmektedir. Eğer bir bütceniz yok ise üzülmeyin bu iş için pintrest ve youtube sizin yanınızda olacaktır. Bu medyalar üzerinde gene resim bulabileceksiniz.

Ürün resimlerini optimize edin derken tabiki de arka planın beyaz olması ve ürünü temsil eden bir görsel olmasını belirtmekteyim. Görsellerinizin gereksiz boyutlarını küçültün bu sayede kullanıcı sayfayı açarken bir yavaşlık ile karşılaşmayacak. Genellikle günümüzde 5 saniyeden sonra açılan siteleri beklemek çok can sıkıcıdır. Bu yüzden sitenizin hız optimizasyonunu kontrol etmeniz ve bir uzman tarafından hız değerlerini yükselttirmeniz gerekmektedir. Çoğu insan ürünü olduğu gibi görmek ister bu yüzden ürünün arka plan rengini beyaz olarak sunun ki direk olarak ürüne odaklanabilsinler.

İçeriğinizi Düzenli Olarak Güncelleyin

Bir e-ticaret sitesinde sürekli olarak yeni bir müşteri elde etmek gerekir. Bu yüzden içerik üretilerek googlede öne çıkılması sağlanır ve yeni müşterilerin siteye gelmesini sağlar. Sürekli yeni içerik üretmek ve anahtar kelime üzerinde yükselmek sitenize yeni müşteriler kazandır bu sayede bir çok ürün satışı gerçekleştirebilirsiniz.

Sayfalarınızı Dahili Olarak Bağlayın

Google botları, web sitenize girdiğinde diğer sitelere vermiş olduğunuz bağlantının siteniz ile uyumlu olup olmadığını anlayabilmektedir. Sitenizin anasayfası her zaman en çok gidilen yerdir. Kullanıcı her seferinde en son oraya dönmektedir. Bu yüzden ana sayfa üzerinde eğer varsa blog gönderileri veya duyuruları paylaşmak mantıklı olacaktır.

Bozuk Bağlantıları Düzeltin

Müşterilerinizin veya kullanıcılarınızın site üzerinde bozuk bir bağlantıya tıklaması onların hemen siteden çıkmasını sağlamaktadır. Bu da siteden çıkma oranını yükseltmektedir. Google botları buna oldukca önem vermektedir. Kullanıcılar almak istediği bilgiyi bulamaz ve sayfadan direk çıkar ise google botları sitenizin sıralamasını düşürecektir. Bu yüzden vermiş olduğunuz bağlantılara dikkat edin ve bağlantı verdiğiniz siteler çalışmıyor veya silinmiş ise başka yerlere bağlantı vermeyi deneyin.

E-ticaret Sitenizin Hızlı Açıldığına Emin Olun

E-ticaret seo uygulaması yaparken en çok dikkat etmeniz gereken temel unsurlardan biri de site hız optimizasyonudur. Yavaş açılan bir sitede kullanıcılar beklemekten sıkılır ve siteyi terk eder. Bu da satışlarını azaltır ve yeni müşteriler kazanmanızı engeller. Bu yüzden sitenizin hız optimizasyonunu yapın veya yaptırın. Sitenin açılış hızını yükseltin. Site üzerindeki dosyaların boyutunu küçültün ve önbellekleme sistemlerini kullanın. Sitenize cdn ekleyerek tüm coğrafi konumlardan hızlı girilmesini sağlayın.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
İlginizi Çekebilir

Noodle Fiyatları Sürekli Güncel Fiyatlar

Noodle çeşitleri son dönemlerde ülkemizde sıklıkla tercih edilmeye başlanmıştır. Gerek makarnaya ben...

Devamı

NordVPN İndir İnceleme

Muhtemelen piyasadaki en ünlü sanal özel ağ olan NordVPN, CyberSec dünyasındaki herhangi bir şe...

Devamı

Pierre Cardin Müşteri Hizmetleri Telefon 2022

Pierre Cardin müşteri hizmetleri, 70 yıl önce Fransa’da hayata geçirilen tekstil mağazalar zinciri P...

Devamı
ß