İmplant Sonrası Karşılaşabileceğimiz Sorunlar

İmplant Sorası karşılaşabileceğimiz sorunları yazımızda derledik. İmplant Sonrası Yüz Şişmesi, implant sonrası beslenme ve implant sonrası ağrı ne kadar sürer? Gibi tüm sorulara yanıt verdik. Yazımızda implant sonrası merak edilen tüm konuları bulabilirsiniz.

İmplant Sonrası Karşılaşabileceğimiz Sorunlar

İmplant tedavisi için titanyum malzeme kullanımı yapılmaktadır. Çene kemikleri ile bütünleşen titanyum, kişilerde rahat diş kullanım olanağı da sunmaktadır. Fakat tedavi sürecinde ve tedavi sonrasında yüz bölgesinde bir takım şişlikler meydana gelebilir. Yüz bölgesinde görülen bu şişlikler, çoklu implant diş tedavisinde artar. Diş hekimlerine göre implant tedavisi sonrasında görülen şişlikler gayet normaldir.

Bu nedenle tedavi sonrası şişlikler meydana geliyor ise buz kompresi yapmak doğru olacaktır. Şişliklerin yaşandığı bölgeye 3 ilâ 5 dakikalık aralıklarla buz uygulanmalıdır. Yüze uygulanan buz kompresi süresine de mutlaka dikkat edilmesi gerekir. Uzun süreli buz kompresi yapmak yüz ve çene bölgesinde buz yanıklarının meydana gelmesine neden olabilir.

 İmplant Sonrası Yüz Şişmesi Nasıl Geçer?

İmplant sonrası yüz şişmesi nasıl geçer? Sorusu sıkça sorulsa da aslında şişliklerin görülme olasılığı fazla değildir. Yani tedavi sonrası hafif şişlikler meydana gelir. Titanyum malzeme kemiğe tam kalmadığında ise şişlikler kendiliğinden yok olacaktır. Fakat şişlikler ile beraber bölgede ağrı, apse ve acı veren durumlar yaşanırsa mutlaka doktora başvurulması tavsiye edilir. Yine şişliklerin hafif atlatılması için mutlaka doktorun verdiği ilaçlar düzenli bir şekilde kullanılmalıdır.

İmplant Sonrası Beslenme Nasıl Olmalı?

İmplant sonrası çene kemiğine sabitlenen titanyum malzemenin çene kemiğine kaynaması yaklaşık bir kaç ay sürebilir. Elbette bu süre zarfı herkeste farklılık gösterecektir. Fakat yapılan tedavi sonrasında kişiler beslenmesine özen göstermelidir. Bilhassa 3 ay boyunca kabuklu ve sert gıdalardan uzak durmak büyük önem arz eder. İmplant sonrası beslenmede dikkat edilecek konular ise;

 • Bol miktarda süt ve yoğurt tüketimi yapılmalıdır. Bu sayede kemik, titanyum malzemeye daha kısa sürede kaynamış olacaktır.
 • Diş köklerini zedeleyecek acı ve ağır baharatlı yiyeceklerden uzak durmak gerekir. Aksi halde diş köküne uygulanan işlemler sonrasında açık kalan yaralarda sızlama görülür.
 • Kişiler yumuşak gıdalar ile beslenmelidir.
 • Çorba ve lapa gibi yiyecekler ideal olacaktır.
 • Gün içinde haşlanmış yumurta, yumuşak et, sulu meyve ya da taze meyve suyu tüketmek daha doğru olur.
 • Ekmek tüketmek isteyen kişiler ise ekmeğin iç kısmını tüketebilir.

İmplant sonrası gıda tüketimine dikkat etmek sadece, yüz bölgesindeki şişliği gidermek için değil, tedavinin daha hızlı sonuçlanması için de oldukça gereklidir.

İmplant Sonrası Buz Uygulaması

İmplant sonrası sorunlardan bir diğeri yüz bölgesinde şişlik ve morarmalar meydana gelmesidir. Bu durum kişiden kişiye değişiklik gösterir. Bazı kişilerde şişlikler birkaç saat sürerken bazı kişilerde bir hafta sürebilir. Şişliklerin asıl nedeni ise yapılan işlemlerdir. Tek diş tedavisinde iyileşme daha hızlı olurken, çoklu diş tedavilerinde bu süre uzayabilir. Bu nedenle implant sonrası buz uygulaması yapmak gerekir. Buzu uygularken dikkat edilmesi gereken noktalar ise;

 • Buz şiş olan bölgeye uygulanmalıdır.
 • Buz uygulaması ağızın iç kısmına değil dış kısmına, yani çene veya yanak bölgesine yapılmalıdır.
 • Buz buzluktan alındıktan hemen sonra değil, biraz eridikten sonra uygulanmalıdır. Aksi halde cilt yanıklarına ve damar çatlaklarına neden olur.
 • Buz kompresi 3 – 5 dakikalık aralıklarla yapılmalıdır.
 • Apse ya da ağrı olan bölgeye buz uygulaması yapılmamalıdır.

İmplant Sonrası Sigara

Sigara kullanıcıları için implant sonrası sigara kaç saat sonra içilir? Gibi sorular başta gelir. Sigara insan sağlığına zararlı olduğu gibi diş sağlığına da son derece zararlıdır. Özellikle implant sonrası ağız içinde yara ve dikişler olacağı için sigara ve alkol kullanımı kesinlikle önerilmez. Aksi halde sigaranın dumanı ve nikotini dikiş bölgelerinde apse oluşmasına neden olur.

İmplant Sonrası Ne Tüketilmeli?

İmplant sonrası şişlikağrı ve morlukların oluşmaması için tüketilen gıdalara özen göstermek gerekir. Burada sıcak yiyecekler ve içecekler asla tüketilmemelidir. Yine aşırı soğuk gıdalardan da uzak durmak gerekir. Aksi halde dişlerde iltihaplanmalara ve şişliklere neden olabilir. Bu nedenle son derece yumuşak ve ılık besinler tüketmeniz önerilir.

İmplant Sonrası Ağrı Ne Kadar Sürer?

İmplant sonrası sorunlar ağrı ve şişlikler oluşabilir. Şiş bölgelere buz uygulayarak şişlikleri tedavi edebilirsiniz. Ağrılar için ise mutlaka doktorunuzun vereceği ilaçları kullanmanız, ağrıların geçmesine yardımcı olacaktır. İmplant sonrası ağrı ne kadar sürer? Sorusuna verilecek net bir yanıt yoktur. Çünkü bazı kişilerde hiç ağrı yaşanmazken, bazı kimselerde ağrılar ve şişlikler görülebilir. Bu nedenle ağrı duyan hastaların, doktorun verdiği ağrı kesicileri kullanması tavsiye edilir. Öte yandan hastalarda görülen implant ağrıları bir kaç saat ya da daha kısa zaman dilimini kapsamaktadır.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
İlginizi Çekebilir

Şaşılık Nedir ? Neden Olur ? Tedavisi Var Mıdır?

Şaşılık, en basit anlatımıyla iki gözün birbirine olan paralelliğini kaybetmesidir. Bir gözün bir ta...

Devamı

Saçta Kepek Nasıl Geçer? Kepekten Kurtulmanın Yolları Nelerdir?

Saçta kepek neden olur? Kepekten kurtulmanın doğal yolları nelerdir? Sirke saç kepeğine iyi gelir mi...

Devamı

İshale Ne İyi Gelir?

İshale Ne İyi Gelir? Mide bulantısının kısaca tanımı, midenin içindekileri boşaltmak istemesidir. Ku...

Devamı
ß