İnternet Kablo Renkleri

İnternet kablosu adıyla da isimlendirebileceğimiz ethernet kablosunun farklı renkleri her internet hizmeti sağlayıcı firmaya göre farklılıklar gösterebiliyor. Günümüz de tam olarak tüm dünya tarafından genel olarak kabul edilmiş bir renk sıralama standardı bulunmasa da sırasıyla internet bağlantısı, bununla birlikte yerel ağ bağlantısı, sunucu bağlantısı gibi eşlenmeler ve bağlantılar için kullanılan internet kablo bağlantı renkleri konusunda kabul edilmiş ön veriler var.

Hizmetinden faydalanmak için yeni bir internet servis sağlayıcı ya da hizmet sağlayıcı ile anlaşarak ofisine yada evinize yeni bir internet aboneliği bağlatmak istediğiniz zaman modem cihazınız ile birlikte yeni bir ethernet kablosu da gelecektir. Aynı şekilde sadece internet bağlantısı için değil sunucu bağlantısı sağlanması içinde ethernet kablosuna ihtiyaç duyulacaktır.

İnternet Kablo Renkleri Nasıl Bağlanır

Maalesef şu an için renk dizilimi konusunda uluslararası alanda dizilim üzerinde anlaşılmış ve genel kabul görmüş bir sistem bulunmuyor. Dünyada teknoloji dünyasında bu konuda sözü geçen firma ve kuruluşların yayınladığı ön bilgiler ve spektrumlar yalnızca öneri niteliğinde görülüyor. Bu sebeple internet kablosu renkleri dizilimi konusunda genel bir tespite henüz varmış değiliz.

İnternet kablo renkleri standart bağlantı

  • Turuncu beyaz
  • Turuncu
  • Yeşil beyaz
  • Mavi
  • Mavi beyaz
  • Yeşil
  • Kahverengi Beyaz
  • Kahverengi

İnternet Kablolarının Renklerinin Farklı Olması Ne Anlama Geliyor?

Daha önce de değindiğimiz gibi internet kablosunun renkleri konusunda dünyada genel bir anlaşmaya varılmış olmadığından uluslararası bir tekniğe oturtmak çok zordur. Bununla birlikte yalın internet kablo renkleri barındıran Patch cord ethernet kablolarına verilen renk çeşitlerinin standardı Wisconsin Üniversitesi tarafından belirlenmiştir ve dünya üzerinde yaygın olmasa da görece olarak teknik dünya da genel bir kabul görmüştür.

Yeşil Renk Kablolar En Sık Kullanılan Renk Midir?

Yeşil renkli kablolar bir terminal ile birden fazla alıcıyı birbirine bağlayan kablo rengidir. Bununla birlikte internet hattı kablo renkleri arasında en çok kullanılan renktir. Standart bağlantılar da yeşil renk kablo çapraz bağlantı anlamını taşımaktadır. Ülkemizde de yaygın olarak kullanılan yeşil renkli kablo internet servis sağlayıcıları tarafından yeni kurulumlar da kullanıcılara ücretsiz olarak gönderilmektedir.

Yeşil kablodan sonra en sık olarak mavi renkli kablolar karşımıza çıkmaktadır. Terminal ve sunucu bağlantıları için yoğun olarak kullanılan bir renktir. Tek bir çıkış üzerinden birden fazla cihazın beslendiği bu renk ile anlaşılmaktadır. Bunun yanı sıra veri aktarımı gerçekleştiren mor renk kablolar da vardır. Bu renk özellikle internet bağlantısı için değil alıcılar ve sunucu arasında data aktarımı sağlandığını gösterir. Digital bağlantılar ve kapalı network sistemlerinde yoğun olarak kullanılan bir renktir.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
İlginizi Çekebilir

Noodle Fiyatları Sürekli Güncel Fiyatlar

Noodle çeşitleri son dönemlerde ülkemizde sıklıkla tercih edilmeye başlanmıştır. Gerek makarnaya ben...

Devamı

NordVPN İndir İnceleme

Muhtemelen piyasadaki en ünlü sanal özel ağ olan NordVPN, CyberSec dünyasındaki herhangi bir şe...

Devamı

Pierre Cardin Müşteri Hizmetleri Telefon 2022

Pierre Cardin müşteri hizmetleri, 70 yıl önce Fransa’da hayata geçirilen tekstil mağazalar zinciri P...

Devamı
ß