Kardeşler Arasında Miras Paylaşımı Nasıl Yapılmalı?

Aile büyüklerinden birisi özellikle de babanın ölmesi durumunda birden fazla kardeş ve yaşıyorsa anne arasında nasıl miras paylaşımı yapılacağı merak edilen hukuki konulardan birisidir. Öncelikle annenin hayatta olması durumunda mirasın dörtte birisini alma hakkı olduğunu belirtelim. Geri kalan dörtte üçlük kesim diğer kardeşler arasında paylaştırılıyor. Kardeşlerin evli olmak, yaş ve cinsiyet gibi diğer özellikleri ne kadar pay alacaklarını etkilemiyor. Herkes eşit bir şekilde pay alma hakkına sahip. 

Kardeşten Kardeşlere Miras Kalır mı?

Mesela bir kişi ölünce ve anne ve babası ve herhangi bir çocuğu yoksa mallarının büyük bir kısmı kardeşine kalabilir. Ama böyle bir durumda öncelikle anne ve baba ya da kendi çocuklarının olmaması gerekiyor. Çünkü kendi çocukları her zaman ilk varisler arasında geliyor. Daha sonra anne ve babalar, en son olarak ise kardeşler geliyor. 

Saklı Pay Nedir?

Mirastan mahrum bırakmak da ciddi bir tartışma konusudur. Ama mesela bu ancak sınırlı durumlarda geçerli bir haktır. Ölen kişi vasiyetnamesinde yazsa bile eşinin alacağı payı reddedemez. yani ölen kişinin eşi mutlaka mirasın dörtte birisini alır. Kendi çocuklarının mirasının bir kısmına yani yarısına da dokunamaz. Ancak eğer isterse kendi kardeşlerini mirasın dışında bırakabilir. Ama eşi ve çocukları mutlaka payını alma konusunda hak sahibidir. Bu duruma verilen isim de saklı paydır.  

Mirastan Red Etme Hakkı Yok mudur?

bir kişinin kendi eşi ya da çocuklarını mirasından reddetmesi için belirli şartlar vardır. Bunların başında işlenen ağır suçlar gelir. Ancak ölüme kasıt ya da ağır yaralama gibi bir durum olduğu takdirde kişi böyle bir şey yapma hakkına sahiptir. Ağır bir suç hatta miras bırakacak olana karşı ağır bir suç işlenmişse mirastan men etme hakkı saklıdır.

Kardeşlerin Payları

Yukarıda belirttiğimiz gibi bütün kardeşler mirastan eşit pay alabilir. Bu durum ancak belirlenemeyen ya da bölüşülemeyen mallar olduğu durumda bir sorun yaratır. Böyle bir koşulda ise mal paylaşımı ve eşit dağılım için yine hukuki yollara başvurmak gerekir.  

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
İlginizi Çekebilir

Youtube Seo Nedir?

Youtube de aslında Google gibi bir arama motorudur. Aralarındaki fark aslında birinde siteleri liste...

Devamı

WordPress Site Hızlandıma Taktiği

Bu teknoloji çağı ve insanların dikkatleri gün geçtikçe azalıyor. Bu nedenle, net sitesi yükleme sür...

Devamı

WordPress Site Hızlandırma Eklentileri

Bir net sitesi yavaş olduğunda ne olur tahmin edin? Kimse onu ziyaret etmiyor. WordPress Önbellek Ek...

Devamı
ß