Kış Lastiği Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kış lastiği seçerken öncelikle araç modeline uygun yani araç üretiminde önerilen lastikler tercih edilmelidir. Kış lastiklerinin derinlikleri 4 mm’nin altın da olmaması gerekir. Bunun nedeni de kış lastikleri ıslak zeminler de için de kar suyunu tutmaması içindir. Kış lastikleri zamanın da değiştirilmesi oldukça önemlidir. Yaşadığınız yerin hava şartları da göz önün de bulundurularak hareket edilmesi daha sonra yaşanacak sıkıntıların önüne geçecektir. Kış lastikleri ıslak ve don tutmuş zeminler de sürüşü kolaylaştırmak için geliştirilmiştir. Yaz lastiklerinin kışın kullanılması, lastiğin yıpranmasını ve kullanım ömrünü azaltırken, trafikte yaşanabilecek kazalara da sebep olur. Bu bakımından mevsime uygun lastik kullanımı oldukça önemlidir.

Kış Lastiği

Kış lastiği seçerken dikkat edilecek unsurlara bakacak olursak;

  • Son 5 yıl içinde üretilmiş olan lastikler tercih edilmelidir.
  • Kış lastiği üzerinde kar simgesi olur, buna dikkat etmek gerekir.
  • Kış lastik değişimlerini gerekli ustaların yapması gerekirken, iyi takılmamış lastikler sorun teşkil edebilir.
  • Kış lastik seçimi, araç üretimin de belirtilen lastik standartların da olmalıdır.
  • Diş derinlikleri de 4 mm’nin altında olmaması gerekir.
  • Lastiklerin üzerin de hız ölçümü de yer alır. Buna da dikkat etmek te fayda sağlar.
  • Bütçenize uygun lastik seçerken lastik çeşitliliği oldukça geniştir. Bu yüzden karar vermek zorlaşmamalıyken gerekli standart ve güvendiğiniz ustaların dedikleri uygulanmalıdır.

İkinci El Lastikte Nelere Dikkat Edilmeli

Bunun seçimi de tercih edilebilirken daha ekonomik olmasıdır. Tercihlerin çok olmasıyla, dikkatli seçimler de sürüş performansı sağlanır. Üretim tarihi öncelikle dikkat edilmelidir. Yıpranma payı olacak bu lastiklerin diş görünümleri aynı olmalıdır. Gerekli durumlar da sürüş testi de yapılabilir. Kış lastiklerindeki gerekli derinlikte kontrol edilirken, yırtılma gibi durumlar da göz önünde bulundurulmalıdır. Lastiklerin 4 ‘ü de aynı görünümü sağlamalıdır. Sürüş esnasında tutma yetileri azalabilir. İkinci el lastik alırken yine araçla uyumlu olması yine çok önemlidir. Bu durum aracın yıpranmasını engeller ve sürüş esnasında size zorluk çıkarmaz.

4 Mevsim Lastik Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim

4 Mevsim Lastik Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim

4 mevsim lastik aslında kullanım açısından kolaylık sağlayacak bir durumdur. Ancak burada ki detaylara da bakmak oldukça önemlidir. Kar sembolü olmayan hiç bir lastik kış lastiği olarak sayılmaz. Bu durumda ceza alma şansınızdan çok can güvenliğiniz de söz konusudur. Kar simgesi olan lastikler bakanlık tarafından onay almış lastiklerdir. Yaşadığınız şehir de 4 mevsimde ılımansa bu sizin için bir sorun olmayabilir. 4 mevsim lastik, hem değişim de hem de yaz lastiklerini saklama derdinin önüne geçer.

Ancak burada satışı yapılan 4 mevsim lastiklerin pratikliğini güvenli şekilde kullanmak için gerekli detaylar göz ardı edilmemelidir. Ülkemizde ticari araçların kış lastiği zorunlu olurken, hususi araçla şehir dışı yapmayacaksanız zorunluk bildirilmez. Ancak valilik kış lastiğinin herkes için değiştirme genelgesi yayınlarsa bu zorunlu hala gelir.

En İyi Kış Lastiği

Lastikler hizmete sunulmadan önce ciddi testlerden geçerler. Kışın yol tutuşu, buzlu yolda fren mesafesi veya tutuşu oldukça önemlidir. Bunlardan genel olarak geçtiğimiz yıllar da onay alan lastik GoodYear UltraGrip ‘tir. Ancak ekonomik olarak da artış gösterecek fiyatları da çok özellikli lastiklerin seçimi yerine mevsime araca uygun lastik kullanımı da gerekli performans ve güvenliği sağlar.

Yaz Lastiği Nasıl Olmalı

Yaz Lastiği Nasıl Olmalı

Yaz lastikleri yumuşak bir sürüş sağlarken sıcak zeminler için tasarlanmıştır. Diş derinlikleri daha kısa olurken yol tutuşlarının performansı da daha etkilidir. Mevsimin de lastik kullanımı yakıt tasarrufunu da sağlayacaktır.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
İlginizi Çekebilir

2022 Hibrit Arabalar Hakkında Her Şey

Hibrit teknolojisi motorlu araçların benzin tüketiminizi en aza indirmek için kullanılan yeniçağ tek...

Devamı

Araç Hasar Kaydı Nasıl Sorgulanır?

Gelişen dünyada insanlar gün içerisinde sürekli hareket halindedir. İnsan hayatı bir yerden bir yere...

Devamı

4 Mevsim Lastikler Kış Lastiği Sayılıyor mu?

Yaşadığınız iklimi göz önünde bulundurduğunuz da sert geçmeyen bir mevsim bütün seneyi kaplıyorsa 4 ...

Devamı
ß