Kripto Para Nedir?

Para, günümüzün olmazsa olmazlarından bir birimdir. Parayı, alışverişte, seyehatte, tatilde ve günlük ihtiyaçlarımızı karşılamak ve benzeri şeylerde harcamak için kullanırız. Günden güne gelişen sistemimizle birlikte nakit para yerine kredi kartları yaygın olarak kullanılmaya devam edilmektedir.

İnsanlar, elde ettiği parayı daha çok kazanmak için de yatırım yapma işlemini uygulamaktadırlar. Bu işlemler arasında döviz ve borsa kurları yaygın olarak kullanılmaktadır. Tüm dünyada yaygın olarak kullanılan Amerikan doları ve euro para birimleri üzerine yatırımcılar paralarını yatırmaktadırlar. Bu para birimleri yükselip alçalmasına bağlı olarak da ülkelerden bireylere kadar büyük çaplı bir etki yaratmaktadır. İnsanların diğer bir yatırım aracı da altın madenidir. Altın, günümüzün hatta en eski yıllar da dahil olmak üzere en gözde zenginlik birimidir. Kimileri de paralarını döviz kuru yerine altına yatırım yapmaktadır. Bu yatırımın amacı, bireyin kendi gelirine gelir katmaktır.

21.yüzyılın ilk çeyreğinin sonlarına yaklaşmışken yatırım yapmanın yönü de yavaş yavaş değişime uğramaya başlamıştır. Bankaların yatırım amaçlı izlediği politikalar insanlara daha az cazip gelmeye başlamışken gündeme kripto para birimleri gelmiştir. Kripto paralar, dijital ortamda kullanılan ve dijital ortamda yaratılan sanal bir para birimidir. Bu sanal para birimi ile yatırım yapabilir, kârınıza kâr katabilirsiniz. Kripto para birimleri herhangi bir bankaya veya devlete dayalı değildir. Tamamen sanal ortamda geliştirilmiş yazılımlardır.

Kripto para birimleri günden güne değer kazanmaktadır. Bu para birimleri de günden güne çoğalmaktadır. İlk kripto para birimi olan Bitcoin 2009 yılında bir yazılımcı tarafından ortaya koyulmuştu ve şu andaki fiyatı da 428.000 Türk lirasına eş değerdedir. Günümüze kadar bu kadar değerlenmesi de tüm yatırımcıların ve en başta Türk vatandaşların dikkatini çekmiştir. Kripto para birimine en çok yatırım yapan insanlar ise Türk vatandaşları olarak belirlenmiştir. Bu kripto para birimlerine gösterilen değer sonrasında bazı insanlar ek gelir olarak da bu para birimlerinin madenciliğini yapmaktadır. Bu madencilik ise gerçek hayattaki madeni yapıların kazılar sonrası ulaşılmasına benzer şekilde sanal ortamda yapılmaktadır.

Kripto para birimlerine yatırım yapmak isterseniz de bu işlemler oldukça kolaydır. Bitcoin satın almak istediğinizde web sitesi üzerinden size uygun olan siteyi bulup yatırımınızı yapmak veya mobil uygulamaları olan kripto para uygulamaları mevcuttur. Piyasada çok fazla kripto para uygulaması ve web sitesi olmasından dolayı sizlere dünya çapında en yaygın uygulama olan Binance uygulamasını tavsiye edebilirim. Bu uygulama üzerinden yatırım yapacak olursanız eğer şunu bilmeniz gerekmektedir ki bu uygulama dolar üzerinden işlem yapmaktadır. Bankalarda dolar cinsinden hesabınız yoksa da sıkıntı etmenize gerek yoktur. Ülkemizde de yaygın olarak kullanılan Papara uygulaması sayesinde dolar hesabı açabilir, hesabınıza dolar aktarımı yapabilirsiniz. Ülkemiz bazında yaygın olan uygulama da BtcTurk uygulamasıdır. Bu uygulama, ülkemizdeki bankalarla da anlaşmaları vardır. Size uygun olan banka üzerinden uygulamaya para yatırma işlemi uygulayabilir ve istediğiniz kripto

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
İlginizi Çekebilir

Noodle Fiyatları Sürekli Güncel Fiyatlar

Noodle çeşitleri son dönemlerde ülkemizde sıklıkla tercih edilmeye başlanmıştır. Gerek makarnaya ben...

Devamı

NordVPN İndir İnceleme

Muhtemelen piyasadaki en ünlü sanal özel ağ olan NordVPN, CyberSec dünyasındaki herhangi bir şe...

Devamı

Pierre Cardin Müşteri Hizmetleri Telefon 2022

Pierre Cardin müşteri hizmetleri, 70 yıl önce Fransa’da hayata geçirilen tekstil mağazalar zinciri P...

Devamı
ß