Ortodonti Nedir?

Ortodonti tedavisi fiyatları: Ortodonti, diş teli tedavisi diş dallarından bir tanesidir.Ortodonti tedavisi fiyatları yer yer değişiklik göstersede ortalama bir fiyat mevcuttur. Yapılacak olan ortodonti tedavi türüne göre değişiklik gösterebilir. Yazımızın devamında ise ortodonti diş teli fiyatları ve çeşitleri hakkında bilgi verdik.

Ortodonti Tedavisi Nedir?

Ortodonti tedavisi diş dallarından bir tanesidir. Daha çok diş teli tedavisi olarak bilinen ortodonti , dişlerin sıralanışındaki tedaviye yönelik diş yapısının tedavi edilmesinde rol oynayan diş hekimliği dallarından oluşur. Elbette her tedavi gibi ortodonti tedavisi de erken dönemde başlanmıştır. Bu sorun gerek çene yapısındaki bozuklukların giderilmesi gerekse dişlerdeki sorunların giderilmesi daha kolay olur.

Ortodonti eski Yunancadaki düzlemek kelimesinden dilimize geçmiştir. Otonti ise diş demektir, yani dişleri düzlemek anlamı taşır. Burada asıl yapılmak üzere ise dişlerin yüz hattına göre daha uygun hale getirecektir. Bir nevi estetik kaygıların önüne geçmektir. Ortodonti tedavisi dişteki bozuk görünüm, çarpık yapılanmayı ve çene kemiğinde meydana gelen tüm görünüş bozukluğunu ortadan kaldırmaktadır.

Bu tedavi için mutlaka uzman doktorlar ile süreç başlatılmalı. Aksi halde yüz bölgesinde ve diş bölgesinde bulunan kötü durumlar meydana gelebilir. Ortodonti tedavisi için ilk olarak muayene ve planlama tedavisi yapılır. Doğru muayene ve planlama ile ortodonti tedavisi fiyatları ortaya çıkar ve ortdonti tedavisi süreci başlamış olur. Haftalık aylık olarak kontrol ile süreç devam ettirilir ve estetik gülüş ortaya çıkartılır.

Ortodonti Tedavisi Fiyatları

Ortodonti tedavisi fiyatları yüksek olabiliyor. Fakat burada kullanılan malzeme ve dişe yönelik tedavi yöntemleri fiyatı etkiler. Tedavi metal diş teli tedavisi fiyatları diğer tedavilere göre daha uygun maliyetlidir. Yine şeffaf diş teli veya şeffaf diş plağı tedavisi fiyatları daha yüksek olabiliyor. Tüm bunlara ek olarak diş bölgelerinde bozukluklar ve diş sayısı da diş tedavisi için gerekli en önemli faktörler arasındadır.

Ortodonti Tedavileri Nelerdir?

Diş ve çene yapısında gözlenen bozukluklar için, ortodonti tedavisi için. Ortodontik bozukluklar ve ortodonti tedavileri nelerdir? Sorusunun cevabı ise;

 • Fazla ısırmabu durum üst çenenin alt çeneye göre daha uzun yapıda uygulanır. Alt dişlerin üzerine çıkmış durumdadır. Tedavisi ise oldukça kısa sürelidir.
 • Underbite; alt dişlerin üst dişlerden daha uzun olması durumudur. Görünüş olarak etkili, oldukça rahatsız etmekle beraber, çiğneme fonksiyonunu da olumsuz etkiler. Bu durum sadece dişlerin görünümünü değil, dudak yapısında da bazı bozuklukların meydana gelmesine neden olabilir. Diş teli tedavisi ile alt dişler daha fazla geri çekilerek hem estetik kaygı ortandan kalkar hem çiğneme tedavisi düzeltilmiş olur.
 • Çapraz kapanış; alt ve üst dişlerde meydana gelen ters duruşudur.
 • Openbite; ön dişlerin birbirine değmemesi durumudur. Dişler arasında değmez. Burada ise hastalara diş teli uygulaması yapılır. Bulmak istediğiniz görüntü yakalanır.
 • Boşluklar; diş aralarında bazı boşluklar genetik faktörlere bağlı olarak meydana gelebileceği gibi bazı diş kayıpları ile de ortaya çıkmaktadır. Eğer diş aralarındaki boşluklar çok fazla değil ise porselen kaplama ya da zirkonyum kaplama ile bu boşluklar giderilebilir. Fakat diş boşluklarının nedeni diş kayıpları için burada tedavi, köprü, implant ya da kaplama gereklilikleri. Yine düşük seviyelerde boşluklar ve çarpık dişler için erken yaşta diş teli tedavisi önemlidir. Bu şekilde dişler tam olarak yerini bulur ve boşluklar tamamen ortadan kaldırılabilir.
 • Çapraşık ; ortodonti tedavilerinde karşılaşılan bir durumdur. Bu durumdan çenenin küçük olduğuna bağlı olarak dişlerin birbiri üzerine çıkması ile meydana gelir. Tüm bunların yanında dişlerde yanlış çıkma ve birbiri üzerine çıkma durumu olur. Olumsuz bu görüntüyü tedavi etmenin en uygun yolu diş teli diş teli tedavisidir.
 • Bunların yanında, kazalardan meydana gelen diş yapılarında, çene yapısında meydana gelen bozukluklar ve diğer fiziksel bozukluklarda ortodonti tedavisine açılır.

Bu tür diş rahatsızlıklarında ortodonti tedavileri uygulanır. Doktorun ön gördüğü tedavi şekli ile sağlıklı ve daha estetik bir yapıya ulaşabilir.

Ortodonti Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Ortodonti Tedavi Çeşitleri: Kişiler doktorun yönlendirmesi ile ilgili ortodonti tedavi yöntemleri hakkında bilgi edinerek hemen gerekli tedavilere başlamalıdır. Şuanda dört tip ortodonti tedavi şekli mevcuttur. Bu tedavi çeşitleri ise; 

 1. Metal diş teli,
 2. Şeffaf diş teli,
 3. Lingual diş teli,
 4. Şeffaf plak,

Ortodonti Diş Teli Tedavisi Nedir? Nasıl Uygulanır?

Ortodonti kullanılan en eski yöntemlerden oluşur. Oldukça dayanıklı olduğu için sıkça tercih edilir. Metal diş teli yapmadan önce hekim gerekli muayeneleri yapar. Akabinde metal diş telini dişlere uygular. Bu şekilde çene ve diş yapısındaki bozukluklar ortadan kalkar. Estektik bir görünüm kazandırmaz ama diş köklerinde iyi yer tutar. Diş teli ne kadar? Gibi sorularda ekonomik olarak ilk sırada yer alır. Bu hastaların hem hastalar hem de doktorlar tarafından sıkça tercih edilir. Dişlerde meydana gelen diş bozukluğu ve çene yapısındaki 6 ay ila 2 yıl içinde tamamen tedavi eder.

Şeffaf Diş Teli Ortodonti Tedavisi

Şeffaf diş teli tedavisi, şarj edilebilir metal diş tedavisi oranla daha yeni bir yöntemdir. Fakat şeffaf ve metal diş teli tedavi süreleri nerede ise aynıdır. Burada şeffaf diş telleri daha estetik bir görünüme sahiptir. Yine de daha rahat konuşmaları ve daha rahat yemek, yemelerine yardımcı oluyor. Metal diş teli kadar dayanıklı, kullanımına özen gösterilmesi gerekir. Daha çok yetişkin bireyler tarafından tercih edilir.

Lingual Diş Teli Tedavisi

Diş yüzeyine yapılan diş telleri üzerinde görsel düzenleme. Tüm bunlar düşünülerek lingual diş teli tedavisi, ortaya çıkmıştır. Bu tedavi yönteminde dişin dış yüzeyine hiçbir şekilde müdahale edilmez. Dişin iç kısmına lingual diş teli bakınız. Şeffaf diş teli kullanılabilir her türlü rahatsızlıkta da kullanılabilir. Dişin dış yüzeyine yapılan diş telleri rahatsız etmemesi için yöntem dişin iç yüzeyine yapılır. Diğer tedavi yöntemlerine göre daha yüksek fiyatlıdır. Çalışma yaşamında aktif olan ya da estetik görünümüne önem veren kişiler tarafından daha fazla tercih edilir. Diş bozukluğu ortadan kaldırır. Tabi burada faaliyet diş yapısındaki bozukluklar arasında faktörleri arasında yer alır.

Şeffaf Diş Plağı Tedavisi

Şeffaf diş plağı tedavisi, görünmez plaktan uygulanır. Ağır olmayan diş bozukluklarında kullanılır. Ortodonti kullanılmayan diş tedavisi yöntemlerinin aksine teller kullanılmaz. Bu yöntemde ilk olarak diş yapısı analiz edilir. Bunun için ise 3 d sistemli ölçümler yapılır. Daha sonra dişli diş yapılarına özel şeffaf plaklar hazırlanır. Günlük olarak insanlar 22 saat boyunca bu plağı kullanıyor. Diğer tedavi yöntemlerinin aksine kişiler yemek, yerken ve dişlerini fırçalarken şeffaf plağı kolayca çıkarıp, doktor müdahelesi olmadan kendi dişlerine takabilirler. İdeal bir yöntemdir. Hastalar şeffaf diş plağını görmek hiçbir zorlukta hissetmez. Kullanımıda oldukça kolaydır.

Ortodontik Diş Tedavisi Nedir?

Diş yapısında bozukluklar meydana gelen kişilerce en çok sorulan sorulardan biri ortodontik diş tedavisi nedir? Sorusudur. Diş teli ile özleşen bu tedavi dalı dişlerindeki bozukluğu ortadan kaldırmaktadır. Üstelik sadece diş bölgelerinde bozukluklar için değil, çene ve çene kas yapısındaki bozukluklar için kullanılan tedavi yöntemlerindendir. Diş yüzeyine özel yapıştırıcılar uygulanarak yapısal bozukluklar tamamen kaldırılır.

Ortodonti Diş Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Ortodonti diş tedavisi ne kadar sürer? Net süre vermek asla doğru olmaz. Çünkü herkesin kemik ve diş yapısı farklıdır. Yine dişlerde bakacağı bozuklukların görünümü de süreyi etkiler faktörler arasında yer alır. Diş teli tedavileri ortalama 6 ay ile 2 yıl arasında değişse de bu süre uzayıp kısala da bilir.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
İlginizi Çekebilir

Şaşılık Nedir ? Neden Olur ? Tedavisi Var Mıdır?

Şaşılık, en basit anlatımıyla iki gözün birbirine olan paralelliğini kaybetmesidir. Bir gözün bir ta...

Devamı

Saçta Kepek Nasıl Geçer? Kepekten Kurtulmanın Yolları Nelerdir?

Saçta kepek neden olur? Kepekten kurtulmanın doğal yolları nelerdir? Sirke saç kepeğine iyi gelir mi...

Devamı

İshale Ne İyi Gelir?

İshale Ne İyi Gelir? Mide bulantısının kısaca tanımı, midenin içindekileri boşaltmak istemesidir. Ku...

Devamı
ß