Private Key Nedir?

Private key, kripto para ticaretinde bir kullanıcıya para göndermek yada almak için kullanılan, Bitcoin kilidinin açılmasına veya gönderilmesine izin veren büyük(256 bit) ve gizli bir sayıdır.

Örnek;

E9876D79C6D87DC0FB6A5778433389F4453213303DA61F50BD67FC235AA33162

Private Key Nerede Kullanılır?

Kripto paraların hareket alanı genel adres olarak tanımlanır. Bir kullanıcının adresinde diğer bir tabirle hesabında token bulunsa da benzersiz özel anahtar olmadan token’leri kullanamaz. Private Key, yalnızca belirli bir kripto para birimi adresinin sahibi olduğunuzu kanıtlamaya hizmet eder.

Private Key

Private Key’in Kullanım Amacı Nedir?

Private Key, kripto para dünyasında geri dönüşsüz işlemler yapmak için kullanılması tercih edilen özel bir anahtardır. Sahip olduğunuz kripto paralarınızı herhangi bir yerde harcamanın ve kripto para göndermenin bir yoludur. Şifreli ve imzalı bir işlem gibidir. Yapılan her işlem için kullanılan bu imzalar aynı anahtardan oluşuyor olsa bile benzersizliğiyle kopyalanmayı imkansız hale getirir.

Private Key Nasıl Oluşturulur?

Sanal para dünyasında bu özel anahtar 1 ile 2²⁵⁶ arasında rastgele bir sayıdır. Özel anahtar oluşturmak için rastgele bir sayı üretmenin yolu, Kriptografik olarak güvenli bir sayı üreteci kullanmaktan geçer. Sayı üreteçlerinin güvenilirliği üretilen sayı bulunamadığında veya nasıl seçildiği tespit edilmediğinde kanıtlanır. Bu konuda dikkat edilmesi gereken nokta belirleyici sayı üreteçleri kullanmamaktır. Bu özel anahtarı bilme riski yaratır.

Private Key Sayısı Üreten Siteler Var Mı?

Kullanıcılar için rastgele sayılar üreten siteler var. Bir tanesi çok kullanılan genel amaçlı bir rastgele sayı üreteci olan random.org. Diğeri ise özel olarak oluşturulmuş bitaddress.org.

Random.org. özel bir anahtar oluşturmanız için kullanabileceğiniz bir sayı üreteç adresidir. Kullanılabilirlik açısından rastgele bayt ürettiği için daha kullanışlıdır. Güvenilirlik açısından güvenli olduğunu iddia eden bu siteye güvenip güvenmemek size kalmış. Unutmayın ki buradaki amaç tamamen gizli ve özel bir Private Key oluşturmak.

Bitaddress.org ise farklı çalışmakla birlikte, açık kaynak olduğu için arka planda neler olduğunu görebildiğiniz bir alan sunar size. İndirilebilir ve internet olmadan da çalıştırılabilir.

Kriptografik olarak güvenli bir 256-Bit rastgele sayı ürettiğimizde yapacağımız şey, sayımızın rastgele sayı aralığında olup olmadığını doğrulamaktır. Sayımız, çok büyük olmasına rağmen rastgele sayı aralığı limitinden çok daha küçük ise, bu ürettiğimiz sayının uygun olduğunu ve artık Bitcoin’de özel bir anahtar olarak kullanılabileceği anlamını taşır.

Private Key Güvenliği Nasıl Sağlanır?

Bu özel anahtarları korumak için çevrimdışı yazılım cüzdanları kullanılabilir. Oluşturulan bu cüzdanlar özel anahtarlar için çevrimdışı bir bölüme ve genel anahtarlar için çevrimiçi bir bölüme sahiptir.

Bu çevrimdışı yazılım cüzdanıyla yapılacak yeni bir işlem dijital olarak imzalandıktan sonra çevrimdışı olarak taşınıp daha sonra kripto para ağında çevrimiçi yayınlanır. Kullanıcılar özel anahtarını kaybederse sahip oldukları kripto paraları kullanmak için cüzdanına erişemez.

Özel anahtar oluşturmanın birçok yolu olmakla beraber sadelik ve güvenlik açısından farklılık gösterebilirler.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
İlginizi Çekebilir

Hâlâ Nasıl Yazılır? Hâlâ mı Hala mı? Hâlâ’nın Doğru Yazılışı...

Yazım kurallarına dikkat eden vatandaşlar ‘Hâlâ nasıl yazılır?’ Sorusuna yanıt arıyorlar. Özellikle ...

Devamı

Btw Ne Demek? Btw Kısaltması Nedir, Ne Anlama Gelir?

Btw ne demek? Sorusu sosyal medya kullanıcıları tarafından oldukça merak edilmektedir. Nedeni ise Bt...

Devamı

Sugar Daddy Ne Demek?

Sugar Daddy ne anlama geldiği internette aranan konular arasında yerini alıyor. Peki Sugar Daddy ne ...

Devamı
ß