Saçta Kepek Nasıl Geçer? Kepekten Kurtulmanın Yolları Nelerdir?

Saçta kepek neden olur? Kepekten kurtulmanın doğal yolları nelerdir? Sirke saç kepeğine iyi gelir mi? Kepeğe karşı hangi şampuan kullanılmalı?

Kepek saç derisinin pul pul dökülmesi sonucunda oluşan bir sorundur. Normalde ölü derinin koparak ayrılması normaldir ancak bu durum aşırı boyutlara geldiğinde sorun haline gelir. Özellikle koyu renk kıyafetler giyildiğinde omuzlara sık sık kepekler dökülür ve bu hoş olmayan bir görüntü oluşmasını sağlar. Bu yüzden kepeğin tedavi edilmesi gereklidir çünkü bu durum zamanla kafa derisinde kaşıntıdan kaynaklanan kızarıklığa da sebep olur.

Kepeklenmenin önlenmesi mümkündür. Bunun için öncelikle sabahın erken saatlerinde güneşte oturmanız önerilir çünkü gün ışığının saç dersine faydalı olduğu söylenir. Gün ışığı içeriğindeki D vitamini ile saç derilerine bakım yaparak kepeklenmeyi engeller. Saç şekillendirici kullanıyorsanız, bunu daha seyrek olarak yapmanız gerekir.

Ayrıca yine saç şekillendirmek için kullanılan, sprey ve jöle gibi maddeler de kepeklenmenin artmasını sağlayacaktır. Saçlara sık sık protein, vitamin ve mineraller açısından zenginleştirici bakım maskeleri yapılmalıdır. Saç derisinin temizliği de kepeklenme olmaması açısından önemdir. Saçınızı düzenli olarak derinlemesine temizlediğinizde kepeklenmenin de önlendiğini göreceksiniz.

Stres kepeği oluşturan en önemli etkenlerden biridir. Stresten mümkün olduğunca uzak durmaya çalışırsanız kepek sorunundan da kurtulmaya başlarsınız. Aleo vera içerikli ürünler, saç bakımı yapıp kepeklenmeyi azaltacaktır. Aloe vera içerikli jellerden kullanabilirsiniz. Jeli saç diplerinize sürüp 15- 20 dakika bekletip yıkayın, Ardından normal şampuan uygulamasını yapın.

Aşırı kimyasal içeren şampuanlardan uzak durun. Doğal ürünler her zaman saç derinize daha sağlıklı bakım yapacaktır. Gün içinde yeterli miktarda su tüketmek de kepeklenmeyi önlemek açısından önemlidir. Su tüketimi ile toksinlerin atılıp derinin doğal halini korumasına yardımcı olur. Kış ayları daha kurutucu ve sert etkili geçer. Bu aylarda saçlarınıza daha dikkatli bakım yaparak, kepeklenmenin yanı sıra kuruyup yıpranmasını da önleyici bakımlar yapmak gerekir.

Kepeklenmeden kurtulmak için uygulanabilecek doğal maskeler de vardır. Saçınıza uyguladığınız şampuana aspirin karıştırın ve karışımı saçınızda 1- 2 dk. bekleterek sonra yıkayın ve normal şampuanınızı uygulayın. Saçlarınızı 1 avuç dolusu karbonat ile ovaladıktan sonra durulayıp kurutun. Bu uygulamayı saçınızı her yıkadığınızda yapabilirsiniz. Saçınızı şampuanlamanızın ardın ardına son durulama suyunuza katacağınız 2 fincan sirke de kepeklerden kurtulmanıza ve saçınızın parlaklık kazanmasına yardım edecektir.

Kepekten Kurtulamanın Doğal Yöntemleri

– Aspirin

Aspirin saçlardaki kepekten kurtulmanın doğal yolarından bir tanesi diyebiliriz. Saçlarınızın yoğunluğu ve sıklığına göre kullandığınız şampuanın içerisine 4 yada 5 tane aspirini ezip toz haline getirdikten sonra ekliyoruz, her yıkanmada saçlarınızı şampuanladıktan sonra 5 dk kadar bekletiyor ve sonrasında duruluyoruz.

– Tuz

Saçlarınızda var olan kepeklerden kurtulmak için sofralık tuz kullanabilirsiniz. Saçlarınızı yıkamadan önce başınıza sofralık tuzu serpiştirin, daha sonra 5 dk kadar masaj yaparal ovalayın. Bu işlemden sonra saçlarınızdaki kepeklerin döküldüğünü göreceksiniz.

– Gargara

Özelikle dişler ve ağız için kullanılan gargara, saçtaki kepekten kurtulmak içinde kullanılır. Yapmanız gereken, saçlarınızı yıkadıktan sonra gargara suyu ile bir kere daha saçlarınızı durulamak olacak. Bu şekilde beş dk bekledikten sonra normal suyla tekrar durulayınız saçlarınızı.

– Karbonat & Kabartma Tozu

Karbonat yada kabartma tozu farketmez, ikisini ayrı ayrı kullanmalısınız. Saçlarınızı yıkamadan önce bir paket karbonatı saç diplerinizee serpiştirin, 3dk saçlarınızı bu şekilde ovalayın. Bu işlemin ardından saçlarınızı yıkayabilirsiniz, fakat işin kilit noktası, yıkanma esnasında sabub, şampuan gibi şeyler kullanmayınız. Saçlarda oluşan kuruluktan korkmayınız, zamanla eski parlaklığına ve doğalığına dönecektir.

– Sirke

Sirke kepeklerden kurtulmak için en fazla tercih edilen yöntemdir. Sirkenin bir çok soruna çözüm sunması için kullanılmaktadır. Fazla kullanımladığında, dozunda kullanıldığında zararı olmaz faydası olur. Saçlarınızı yıkamadan önce sirkeyi saçlarınıza yedirmeniz gerekmektedir, bunu yapmak için spreyli şişe kullanabilirsiniz. Sirkeyi sıktıktan sonra saçlarınızı 10 dk ovalayın, daha sonra şampuanla yıkayabilir ve durulayabilirsiniz.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
İlginizi Çekebilir

Şaşılık Nedir ? Neden Olur ? Tedavisi Var Mıdır?

Şaşılık, en basit anlatımıyla iki gözün birbirine olan paralelliğini kaybetmesidir. Bir gözün bir ta...

Devamı

İshale Ne İyi Gelir?

İshale Ne İyi Gelir? Mide bulantısının kısaca tanımı, midenin içindekileri boşaltmak istemesidir. Ku...

Devamı

Sigara bırakmanın yeni yöntemleri

En büyük sağlık sorunlarından biri olan sigara için her geçen zamanda yeni yollar ortaya çıkıyor. ...

Devamı
ß