Sigara mı nargile mi daha zararlı?

Son yıllarda tüketim alanında insanların en çok kullandığı sigara konusunda nargilenin az daha zararlı olduğu söyleniyor. Ancak bu yanlış bilgi çoğu insanın kafasını karıştırıyor. Uzmanlar bu konuda insanları uyararak nargiledeki duman miktarının sigaraya göre daha fazla olduğu ve 50 kat daha fazla zararlı olduğu belirtildi.

Tütün kullanımı kültürler arasındaki kullanım şekillerine göre farklılık göstermekle birlikte bu konuda bazı açıklamalarda bulunan uzman Ömer Bayar, “Çiğneme, enfiye, pipo, puro, nargile gibi yöntemler tütün kullanımında en yaygın şekiller olarak bilinmektedir. Sigara ise bu gibi diğer yöntemlere göre daha popüler olmasına rağmen nargileye göre duman farklılığından dolayı daha az zararlıdır.” dedi.

1 milyar kullanım

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından yayınlanan son istatistikler ışığında dünyada yaklaşık 1 milyar üzerinde insanın sigara ve tütün mamülleri kullandığı ve 7 milyon insanın sigara nedeni ile hayatının son bulduğu ifade edildi. Uzman Klinik Psikolog Ömer Bayar, “Sigara kullanımı aslında kolaylıkla önlenebilir. Sigaranın zararları konusunda toplum her zaman bilinçlendirilmelidir. Ancak bunu bırakması ve vazgeçmesi oldukça zordur. Bağımlılık yapıcı özelliği ise içerisinde bulunan nikotinden gelmektedir.” dedi.

Nargile neden yaygın?

Son yıllar içerisinde tüketimi oldukça artan nargilenin özellikle orta yaş üzeri ve yaşlı kesim tarafından tüketildiğini söyleyen Ömer Bayar, “Sigaraya alternatif olarak kullanılan nargile özenmek, stres ve iş ortamından uzaklaşmak adına ilk başlarda tercih edilir. Gençler arasında yapılan araştırmalarda özellikle 20’li yaşlardaki genç nüfus, kafe ve çay bahçeleri gibi arkadaşlarla bir araya gelindiği zaman tüketimi oldukça yaygın olan nargile sosyal sebeplere dayandırılır.” dedi.

Ömer Bayar, “Birçok insan hala nargilenin zararlarını bilmemektedir. İçerisinde su bulunan bir sistemin olması nargilenin zararını azalttığı yönünde yanlış bir bilgiyi topluma yaymıştır. Ancak bu kesinlikle böyle değildir. Nargile dumanında nikotin, katran ve ağır metaller yer almaktadır. 1 saatlik nargile kullanımı bir sigaranın verdiği zararın yaklaşık 50 katına bedeldir. Bir nargileden içe çekilen dumanın bir sigaradan içe çekilen dumana göre çok daha fazla toksik madde içermektedir.” dedi.

Bulaşıcı hastalık riski

Nargile konusunda bir uyarı daha yapan Ömer Bayar, “Nargile konusunda özellikle kafelere yönelik yaş sınırlaması getirilmesi ve bu gibi alanların denetiminin yapılması gerekmektedir. Ailelerin ise çocuklarına örnek olması açısından mutlaka nargileden uzak durmalıdırlar. Nargile kullanımı ile bulaşıcı hastalık riski daha da artacaktır. Nargile kullanımında tüberkülozun bulaşabileceğinin bilinmesi gerçekten de çok fazla önem taşır.” ifadelerine yer verdi.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
İlginizi Çekebilir

Şaşılık Nedir ? Neden Olur ? Tedavisi Var Mıdır?

Şaşılık, en basit anlatımıyla iki gözün birbirine olan paralelliğini kaybetmesidir. Bir gözün bir ta...

Devamı

Saçta Kepek Nasıl Geçer? Kepekten Kurtulmanın Yolları Nelerdir?

Saçta kepek neden olur? Kepekten kurtulmanın doğal yolları nelerdir? Sirke saç kepeğine iyi gelir mi...

Devamı

İshale Ne İyi Gelir?

İshale Ne İyi Gelir? Mide bulantısının kısaca tanımı, midenin içindekileri boşaltmak istemesidir. Ku...

Devamı
ß