Telefon Arama Yapmıyor (Kesin Çözüm)

Zaman içerisinde telefonlarda birtakım sorunlar meydana gelebilir. Özellikle telefon arama yapmıyor duruma geldiyse bunun birçok farklı sebebi olabilir. Sorunun kaynaklandığı nokta bilinirse kolay bir şekilde çözüme kavuşturulabilir.

​​​​​​Arama Yapmayan Telefon İçin Ne Yapılmalı?

Telefon eğer iyi çekmeyen bir yerde ise böyle bir sorun ile karşılaşılabilir. Öncelikle telefonun tam olarak çektiğinden emin olmanız gerekir. Eğer sorun çözülmediyse sim kart kısmına bakın. Sim kart doğru şekilde takılı değilse arama yapılamaz.

Son model akıllı telefonları ucuza satın almak için tıklayın.

Tekrardan sim kartı çıkarıp takmak daha sağlıklı olacaktır. Ayrıca hattınıza tanımlı olan paket süresini ve kalan kullanım haklarınızı kontrol etmeniz de süreci başarılı bir şekilde tamamlamaya yardımcı olacaktır.

Telefon Arama Yapmıyor

Arama Yapmayan Telefonun Sorunu Nedir?

Telefon modelleri son derece farklı özelliklere sahiptir. Bu nedenle birbirinden değişik sorunlar ortaya çıkabilir. Akıllı telefonlarda yer alan bir arama sorunu sistem veya uygulama kaynaklı olabilir.

Bunun yanı sıra çekim sorunu, konuşma dakikasında yaşanan eksiklikler veya karşı tarafın telefonundan kaynaklı problemler arama yapmaya engel oluşturabilmektedir.

​​​​​Arama Yapmayan Telefonda İşletim Sistemi Farklılıkları

Telefonun işletim sistemi arama yapmama konusunda etki yaratan durumlardan biridir. Android veya İOS işletim sisteminin yer aldığı telefon modellerinde meydana gelen problemler kendine özel yöntemler ile çözüme kavuşturulur.

Android Telefonlarda Arama Yapma Sorunu

Android işletim sistemine sahip olan bir telefon kullanıyorsanız ve arama yapmıyor ise bazı adımları uygulayarak sorun yok edilir. Android telefon arama yapmıyor ise aşağıdaki noktaları uygulayabilirsiniz.

  • Telefonun uçak modunda olmadığını teyit edin. Uçak modunda ise çıkış yaparak telefonu arama yapar hale getiri.
  • Uçak modunda değil ve hala arama yapmıyor ise veri dolaşım kısmının aktif olmadığından emin olun. Aktif ise Ayarlar>Bağlantılar>Mobil Ayarlar> Veri Dolaşımı kısmından kapatın.
  • Bu yöntem de sonuç vermedi ise ağ ayarlarını sıfırlayın. Ayarlar > Sistem > Sıfırla adımlarını takip edin.

Tüm bu adımlar sonuçsuz kaldıysa operatör ile iletişime geçin. Bölgenizde bir çalışma veya problem olup olmadığını öğrenin. Buradan alacağınız cevaba göre telefonunuz veya hattınızın kendisinde bir hasar meydana gelmiş olabileceğini unutmayın.

İOS Telefonlarda Arama Yapma Sorunu

iphone arama yapmıyor ise öncelikle faturanızın ödenmiş olduğundan ve hattınızın çekim durumundan emin olun. Eğer bu kısımda bir sorun yok ise telefonun rahatsız etmeyin modunda olmadığını teyit edin.

Tüm bunlara rağmen sorun devam ediyorsa 15 saniye kadar telefonunuzu kapatın ve açın. Bir sonuç yok ise ağ ayarlarını sıfırlayın.

Ayarlar> Genel> Sıfırla> Ağ Ayarlarını Sıfırla adımlarını takip ederek işlemi gerçekleştirin.

Tüm bunları uygulamanıza rağmen sonuç olumsuz ise hattınız da hasar olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Fiziksel bir hata oluştuysa yeni bir hat ile değişim gerekebilir.

Ayrıca kullanmış olduğunuz operatöre ait müşteri temsilcisi ile iletişime geçerek destek ve yardım alabilirsiniz.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
İlginizi Çekebilir

Akıllı Telefonu Webcam Olarak Kullanma

Pandemi zamanlarının gelmesi ile beraber görüntülü görüşmeler her alanda yaygın olarak kullanılan ve...

Devamı

iPhone NFC Açma Nasıl Yapılır?

Cep telefonlarında, kızıl ötesi, bluetooth ve son olarak nfc temassız işlemlere olanak sağlayarak ha...

Devamı

Meşgulken Arayanı Görme

İnsanların günlük hayatta iletişim için en çok kullandığı cihaz cep telefonlarıdır. Her gün sıklıkla...

Devamı
ß