Temel WordPress Seo Optimizasyonu Nasıl Yapılır?

Web sitelerinin olmassa olmazı olan seo optimizasonu nasıl yapılmalıdır bunu anlatacağım. WordPress altyapısında bilmeniz gereken temel seo ayarlarını gösterip aynı zamanda anlatacağım. WordPress temel seo optimizasyonu nasıl yapılır ? Seo ile ilgili vereceğim bilgilerin wordpress içerik yönetim sisteminde işe yaradığını belirtmem gerek. Ayrıca vermiş olacağım bilgiler tamamen basit ve temel yapılması gereken işlemlerdir.

Varsayılanları Kaldırın

WordPress sistemini ilk kurduğunuz zaman varsayılan olarak eklenti, sayfa ve blog yazısı gelmektedir. İlk işlemimiz bunları kaldırmaktır. Bunları kaldırmayı unutursak google arama motoru üzerinde index alabilmektedir. Bu yüzden hazır gelen tüm bileşenleri kaldıralım. Hello World adlı hazır genel blog yazısını kaldırıyorum. Hello Dolly adlı varsayılan olarak gelen eklentiyi kaldırıyorum. Sayfalar kısmından varsayılan olarak gelenleri de kaldırıyorum. En önemlisi ise kalıcı bağlantıların varsayılan olarak gelmesidir. Ayarlar > kalıcı bağlantılar kısmından gün ve isim varsayılan olarak gelmektedir bu yüzden seo uyumlu bir link yapısı oluşturmak için yazı ismi seçeneğini seçip kaydedelim.

Yanlış Etiket Biçimi Kullanmayın

Etiketler, kategoriler gibi içerikleri sınıflandırmak için kullanılmaktadır. Fakat genellikle bir çok web sitesinde sürekli yeni etiket oluşturulur ve sadece 1 konuya özel etiketler atılmaktadır. Birden fazla etiket atmak herhangi bir seo artmasında söz konusu değildir. Bu yüzden etiketleri kategoriler gibi sınıflandırarak kullanmalıyız. Doğru şekilde kullanım ile kullanıcılarınızın sitede dolaşmasına kolaylık sağlayacak ve seo üzerinden olumlu bir sonuç alacaksınız.

Genel Ayarları Yapın

Ayarlar > genel kısmında site başlığı, slogan gibi bilgiler girmeliyiz. Seo’ya etki eden temel unsurlardan biri de bu alandır. Site başlığınıza sitenizi temsil eden başlık ve slogan’ı eklemelisiniz.

WordPress İçin Seo Eklentisi Kullanın

WordPress ile temel ayarlar yapıldıktan sonra bir seo eklentisi kullanmamız gerekir. Seo eklentisi ile sitemizin arama görünürlülüğünü düzenleyebilir ve seo uyumlu içerik, kategori, etiketler, ürünler oluşturabiliriz. WordPress altyapısı üzerinde oldukca seo eklentisi bulunmakta ve her biri birbirinden farklı ve güzel işler çıkarmakta. Sizlere en popüler olan bazı eklentileri tanıtacağım.

WordPress Seo Eklentisi – Yoast Seo Eklentisi

Web sitemizin seo skorlarını arttırmamıza yarayan wordpress seo eklentilerinden birisidir. Diğer eklentilere göre kullanımı daha kolay ve anlaşılır olmak ile oldukca stabil çalışmaktadır. Sizlere seo kriterlerini belirterek seo uyumlu bir içerik oluşturmanızı sağlıyor. Peki eklentimizin özellikleri nelerdir hadi bakalım.

Yoast Seo Özellikleri Nelerdir:

 • Meta verilerinizi kontrol etmenize olanak sağlar.
 • Sayfa & Gönderi kısmında seo kriterlerine uygun içerik yazmanızı sağlar.
 • Google dostu olan xml site haritası oluşturur.
 • Seo’ya uygun Breadcrumbs ile kullanıcılara nerde olduğunu belli eder.
 • Url adreslerini otomatik olarak standartlaştırır.
 • Çeşitli seo avantajları için işaretleme şeması eklemektedir.

Aslında bir çok eklenti bu özelliklerin çoğunu yapmaktadır. Fakat bir eklentinin diğer eklentide eksiği bir diğerinin ise fazlalığı olmaktadır. Bu sayede kendinize uygun eklentiyi sizin bulmanız gerekmektedir. Beklentilerinizi karşılayan bir eklentiyi kurmanız ve seo uyumlu hale getirmeniz gerekmektedir.

Site Haritası Oluşturun

Site haritası , google arama motoruna sitemizdeki yazıları ve sayfaları taraması için gösterdiğimiz haritadır. Google sitemizin haritasını tarayarak sitemizi kolayca anlayabilmektedir. Bu sayede sitemiz hızlı bir şekilde index alacaktır. Yoast seo eklentisi bizim için otomatik olarak site haritası oluşturmakta. Fakat site haritasını googleye göndermeniz gerekmektedir. Bunun için ise google search’e kayıt olmanız gerekir. Daha önce sitenizi eklemediyseniz sitenizi eklemeniz gerekir. Ekledikten sonra site haritaları menüsünden site haritanızı göndermeniz gerekir. Eğer yoast seo eklentisini kullanıyorsanız benim gibi sitemap gönderebilirsiniz.

Seo İçin Eklenti Ayarlarını Yapın

Yoast seo veya herhangi bir eklenti yüklediyseniz ayarlarını optimize etmenzi gerekmektedir. Yoast seo için arama görünürlülüğü kısmına girip hangi içeriklerin index alıcağını , google aramalarında nasıl gözükeceğine karar verebileceksiniz. Ben sadece yazı ve sayfalarımın index almasını etkinleştirdim. Etiket ve kategorilerin indexlenmesini engelledim ki bu sayede sitem kolay bir şekilde anlaşılacak. Aranma başlığı ve meta description kısmını seo uyumlu şekilde girmeniz gerekmektedir. Google aracı olan google keyword planner ile anahtar kelime analizi yapabilirsiniz.

Seo Uyumlu İçerik Ve Anahtar Kelime Analizi Yapın

İçeriğinize uygun anahtar kelimeler bulun. Bu anahtar kelimeleri hem başlık hem de açıklama kısımlarına yerleştirin. Ana anahtar kelimenizi başlık ve içerik kısmında geçirdikten sonra yardımcı anahtar kelimeleri içeriğiniz üzerinde serpme işlemi yapın. Belli etmeden ara cümlelerde kullanın. Bir içerik oluştururken mutlaka rakip analizi yapın. Rakibinizin yazmış olduğu içeriğin uzunluğu, içerik üzerinde geçirmiş olduğu anahtar kelimeleri gibi bilgileri toplayın. Aynı zamanda google keyword planner ile analiz yapın. Rekabeti az ve aranma hacmi çok olan anahtar kelimeleri belirleyip içeriklerinizde yer verin. Seo uyumlu bir içerik üretmek için yapmanız gerekenler:

 • Bir meta başlık ve açıklama ekleyin.
 • Gönderi başlığınızın uzunluğunu iyileştirin.
 • Yazılarınızın kalıcı bağlantılarını optimize edin.
 • İçeriğinizin yeterince uzunluğunu belirleyin.
 • Gönderinizde dahili bağlantılara yer verin.
 • Gönderilerde kullandığınız resimlerde alt bilgiler kullanın.

Tüm bu işlemleri yaparken yoast seo eklentisi sizi adım adım takip edecek ve kriterlere uygun olup olmadığını yazı sayfasında belirtecektir. Uyulmayan kriterler kırmızı olarak gösterilecektir bu sayede sizler kötü olak kriterleri tekrardan optimize ederek seo uyumlu hale getirebileceksiniz.

Bir Seo İçin Yönlendirme Eklentisi Kullanın

Google, web sitenizde 404 isteklerini sevmez çünkü kullanıcılar bulamadığı bir içerikte siteden hemen çıkarlar. WordPress temel seo optimizasyonu nasıl yapılır? Bu da hemen çıkma oranını arttıracaktır. Google bu analizleri yaptıktan sonra sitemizi alt sıralara çıkarabilir. WordPress temel seo optimizasyonu için önemlidir.

Bu yüzden bir yönlendirme eklentisi kullanarak iç ve dış bağlantılar üzerinde 404 linkleri kullanımdan kaldırmamız gerekir. Bunun için bir çok eklenti bulunmakta. Benim kullandığım eklenti ise 301 redicert eklentisidir. Bu eklenti ile 301 yönlendirmeleri yapılabilir.

Temanızın Mobil Uyumluluğunu Test Edin

Google arama motoru kullanıcılarının bir çoğu da mobil olmakta. Bu yüzden google sitenizin mobil uyumlu olmasına oldukça önem göstermeye başladı. Google search console üzerinde site temanızın mobil uyumlu olup olmadığını kontrol edin. Eğer temanız mobil uyumlu değil ise yeni bir temaya geçmeye karar verin.

Sitenizi Normalden daha fazla Hızlandırın

Google hızlı açılan siteleri pek sever. Tahmine göre 5 saniyeden sonra açılan web siteleri kullanıcılar için pek olumlu olmaz. Hemen siteyi terk ederler ve bu yüzden çıkma oranını yükseltir. Bundan kaçınılmalı ve sitenizin hız optimizasyonu yapmalıyız. WordPress için oldukca hız optimizasyonu eklentisi bulunmakta. Wp fastest cache,wp super cache,wp rocket gibi ücretsiz ve ücretli eklentiler var. Youtube üzerinde araştırma yaparak bir cache eklentisi yükleyin ve kullanın. Sitenizi hızlandırmak için veri tabanı optimizasyonu, görsel optimizasyonu ve cache kullanın bu sayede siteniz normalden daha hızlı açılsın. Hız değerlerinizi gtmetrix veya google page speed aracı ile ölçebilir ve eksikliklerinizi bulabilirsiniz.

Okuduğunuz için teşekkür ederim. Umarım wordpress temel seo optimizasyonu nasıl yapılır konumuz ilginizi çekmiştir.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
İlginizi Çekebilir

Noodle Fiyatları Sürekli Güncel Fiyatlar

Noodle çeşitleri son dönemlerde ülkemizde sıklıkla tercih edilmeye başlanmıştır. Gerek makarnaya ben...

Devamı

NordVPN İndir İnceleme

Muhtemelen piyasadaki en ünlü sanal özel ağ olan NordVPN, CyberSec dünyasındaki herhangi bir şe...

Devamı

Pierre Cardin Müşteri Hizmetleri Telefon 2022

Pierre Cardin müşteri hizmetleri, 70 yıl önce Fransa’da hayata geçirilen tekstil mağazalar zinciri P...

Devamı
ß