Topuk dikeni neden olur ve nasıl tedavi edilir?

Duruş bozukluğu ve ortopedik bozuklukların erken tedavi edilmemesi, spor yaparken yürüyüş sonrası ayakta fazla durulduğunda topukta yaşanan ağrılı durumlar, ilerleyen zamanlarda, topuk dikeni olarak bilinen rahatsızlığı oluşturarak, sabah uyandığınızda üstüne basamama, basıldığında ise topukta ağrının oluşması şeklinde kendini gösterecektir.

Topuk dikeni topukta yer alan kemiğinin altında fazla kalsiyumun birikmesiyle oluşan bir kemik çıkıntısının batması ve bu dikenin yumuşak dokuda iltihaplanma oluşturması sonucu yaşattığı ortopedik bir rahatsızlıktır. Yanlış ayakkabı seçimi ve kullanımı, hızlı alınan kilo, uzun süre ayakta kalma gibi yaşanan sorunlar nedeni ile topuk dikeni tehdidi içermekte olup, erken teşhis edilmesi durumunda önlenebilir bir rahatsızlık olduğu belirtilmektedir.

Topuk dikeni düz taban ayakkabı giymek de topuk dikeni rahatsızlığının oluşma riskini arttırmaktadır. Yürüme anormalliği olanlarda daha çok rastlanmaktadır. Aynı zamanlarda hamileliğin son dönemlerinde de görülmektedir. Uzun mesafe koşucuları ve gün içerisinde sürekli ayakta çalışan insanlarda da topuk dikeni görülme riski fazladır.

Gün içinde ayakta yaşanan sorunlar gece uyku sırasında bu yorgunluk ve ağrılar ayakta toplanması, sabah uyanıldığında basamama sebebidir. Uzun süre bir yerde oturduktan sonra ayağa kalkmak istendiğinde de aynı sorun yaşanarak topukta ağrıya sebep olacaktır. Bu tür belirtileri olan kişiler uzun yürüyüşler yapamazlar ve yürüyüşlerinde şekil bozukluğu yaşarlar.

Bu durum karşısında doktora gidilmesi ile bu bölgeye yapılacak enjeksiyon ile vücut kendi kendini iyileştirerek sorun ortadan kalkacaktır. İhmal edilmesinde ise, ayakta orantısız durulması eklemlerde kireçlenmeye yol açacaktır.

Topuk dikeni ile belirtileri aynı olan yumuşak doku iltihabı ile karıştırılır. Fakat topuk dikeni çekilecek röntgen ile hemen teşhis edilir. Topuk dikeni oluştuğunda hemen kendini göstermez, dikenin olduğu yerde oluşan iltihap nedeni ile yürüyüş ve ayakta durulduğu zamanlarda kendini gösterir. Topukta oluşan bu ağrının topuk dikeni olduğunu söylemek için dinlenirken bile bu ağrının geçmemesidir.

Ayakta orantısız bir kullanımın olmasına sebep olan bir rahatsızlığınızın olması, aşırı ayakta durma, ayağınıza güç binmesine sebep olan bir işte çalışılması, ağır yapılan spor topuk dikeni riskini arttırmaktadır.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
İlginizi Çekebilir

Şaşılık Nedir ? Neden Olur ? Tedavisi Var Mıdır?

Şaşılık, en basit anlatımıyla iki gözün birbirine olan paralelliğini kaybetmesidir. Bir gözün bir ta...

Devamı

Saçta Kepek Nasıl Geçer? Kepekten Kurtulmanın Yolları Nelerdir?

Saçta kepek neden olur? Kepekten kurtulmanın doğal yolları nelerdir? Sirke saç kepeğine iyi gelir mi...

Devamı

İshale Ne İyi Gelir?

İshale Ne İyi Gelir? Mide bulantısının kısaca tanımı, midenin içindekileri boşaltmak istemesidir. Ku...

Devamı
ß