Uzay Çağı Nedir?

Uzay çağı, günümüzde de devam eden uzay araştırmalarının ve geliştirilen uzay teknolojilerinin gelişimini ve etkilerini kapsayan dönemdir. Temelleri Amerika Birleşik Devletlerinin ve Sovyetler Birliğinin arasındaki Soğuk Savaş döneminde atılmıştır. O dönemde bu ikili arasındaki rekabet, bugün uzay teknolojilerinin gelişmesinde etkili bir rol oynadı. Tüm bilimsel ve teknolojik ilerlemeler, uzay çağı dediğimiz bu dönemi başlattı.

Uzay Çağı Ne Zaman Başladı?

Bugün çalışmaları devam eden ve olağanüstü başarılara imza atılan uzay çağı, Sovyetler Birliğini’nin 1957 yılında Sputnik 1 adlı uyduyu yapması ve bu uydunun yörüngeye başarılı bir şekilde çıkarılmasıyla başladı. 4 Ekim 1957 yılında yörüngemizde dönmeye başlayan Sputnik 1, ilk yapay uydudur ve adı Rusça’da “yol arkadaşı” anlamına gelmektedir. Dünyamızın yol arkadaşı yörüngedeki turunu tam 98.1 dakikada tamamlar.

Sovyetler Birliği bu başarıyla uzay yarışı olarak anılan bir rekabetin temellerini atmıştır. Her alanda kendini üstün gören Amerika, teknoloji yönünden geride kalmamak ve kaybettiklerini düşündükleri itibarlarını geri kazanmak amacıyla çalışmalara ağırlık verdi. Bu sıkı çalışmanın meyvesi olarak ortaya Amerika Birleşik Devletleri’nin ilk yapay uydusu Explorer 1 çıktı. Sputnik 1 fırlatıldıktan tam 4 ay sonra Explorer 1’de yörüngede yerini aldı.

Uzay Çağı Nedir?

Uzayla ilgili araştırmalar hız kesmeden devam etti ve geliştirilen teknolojilerle pek çok ilke imza atıldı. Laika isimli köpeğin uzaya gönderilmesi, Ay’a uzay aracı gönderilmesi, uzaya ilk insanın gönderilmesi, ilk kadın astronotun uzaya gitmesi, Ay’a insanın ayak basışı… Her seferinde başarı daha da katlandı ve insanoğlu sonsuz uzayı yakından görüp keşfetmeye başladı. İki millet arasındaki bu uzay yarışının bitimi Neil Armstrong’un Ay’a adım atmasıyla gerçekleşti.

Uzay Çağında Bugün

Büyük başarılar olduğu kadar başarısızlıkların ve kayıpların da olduğu bu zorlu süreç, günümüzde yalnızca iki ülkenin rekabeti olmaktan çıktı ve tüm dünyanın ilgi alanına girdi. Hindistan, Çin, İsrail, Fransa, Ukrayna, İspanya sayabileceğimiz ülkeler arasında. Bugün saydığımız ülkelerin uzayla ilgili çalışma ve yatırımları bulunmaktadır. Dünya etrafında yer alan uyduların sayısı ise binlere ulaşmıştır. Her ülke uzaya insan göndermek hatta bunu bir turizm haline getirmek istemektedir. Dünya yörüngesi ve Ay’dan daha da ötelere gidip Mars’a ulaşmak bugünün hedefi. Bu konuyla ilgili çalışmaları olduğunu belirten ve planlarını anlatan Elon Musk, Mars’ta bir koloni kurmak istediğini dile getirmiştir. Uzay çalışmaları yapan pek çok özel şirket günümüzde finansal olarak büyük bir destek görmektedir. Amazon’un kurucusu Jeff Bezos verebileceğimiz önemli isimlerden biridir.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
İlginizi Çekebilir

Youtube Seo Nedir?

Youtube de aslında Google gibi bir arama motorudur. Aralarındaki fark aslında birinde siteleri liste...

Devamı

WordPress Site Hızlandıma Taktiği

Bu teknoloji çağı ve insanların dikkatleri gün geçtikçe azalıyor. Bu nedenle, net sitesi yükleme sür...

Devamı

WordPress Site Hızlandırma Eklentileri

Bir net sitesi yavaş olduğunda ne olur tahmin edin? Kimse onu ziyaret etmiyor. WordPress Önbellek Ek...

Devamı
ß