Yapay Zeka Hangi Alanlarda Kullanılır?

İnsan zekası taklit edilerek elde edilen verilerin geliştirilmesi ve yenilenebilmesi teknolojilerini içeren kavrama yapay zeka deniyor. Yapay zeka günümüzde birçok alanda kullanılıyor. İşte yapay zekanın kullanım alanları:

Yapay Zeka Nedir? 

Bilgisayarların insan gibi düşünebilmesi ve bu doğrultuda çeşitli verilerin üretilmesini sağlayan yapay zeka, farklı birçok alanda kullanılıyor. Zeka ve akıl gerektiren sorunlar bilgisayar yardımı ile yapay zeka tarafından çözülebiliyor. Alt dalları bulunan yapay zeka ilk olarak 1956 yılında kullanıldı. Yapay zekaya bakışın değişmesi ise 1997 yılında üretilen yapay zeka programının satranç şampiyonunu yenmesi ile başladı. Günümüzde ise daha gelişmiş ve kendini sürekli yenileyen yapay zeka, kullanım alanları ile de merak konusu oluyor.

Yapay Zeka Günlük Hayatımızda Nerelerde Kullanılır?

Teknolojinin hayatımıza girmesi ile birlikte tanıştığımız kavramlardan biri olan yapay zeka, günlük yaşamımızda birçok alanda bizimle birlikte. Günlük yaşamımızda yapay zekadan yararlandığımız alanlar:

  1. Siber Güvenlik ve Savunma Sanayi
  2. Sesli asistanlar
  3. Sağlık Hizmetleri
  4. Öneri Sistemleri
  5. E-ticaret
  6. Dil Çevirileri

Gibi alanlarda yapay zekadan yararlanılıyor.

Ses Tanıma ve Görüntü İşleme

Ses Tanıma ve Görüntü İşleme

Ses tanıma uygulamaların başında gelen Siri, Echo ve Now geliyor. Bu uygulamaların altında bulunan en büyük sistem ise yapay zeka olarak karşımıza çıkıyor. Bilgisayarların sesleri tanıyabilmesi için ilk önce ses ve mikrofon dijital hale getiriliyor ve frekanslar oluşturuluyor. Sonrasında bu frekanslar ile söylenen harf veya kelimeler bilgisayarın anlayabileceği dile yani sayılara dönüştürülüyor.

Bu aşamadan sonra ise frekanslar yardımı ile yapay zeka gelen sesi tanıyor, anlıyor ve cevap veriyor. Diğer yandan görüntü işleme kısmında da yapay zekadan yararlanılıyor. Çekilen görüntüler dijital hale, oradan piksellere, oradan da kodlara dönüştürülüyor. Sonrasında ise bu kodları yapay zeka yorumluyor. Buna en güzel örnek sürücüsüz araçlar olarak karşımıza çıkıyor.

Sağlık Analizi ve Hasta Tedavisi

Yapay zekanın kullanım alanlarından en önemli olan alan ise sağlık hizmetleridir. Yapay zeka ve sağlık sektörü birlikte ele alındığında karşılaşılan en büyük sıkıntılardan biri hastalara ait bilgilerin elde edilmesi kısmıdır. Bu anlamda yapay zekadan yararlanılıyor ve çeşitli uygulamalar geliştiriliyor.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
İlginizi Çekebilir

Akıllı Telefonu Webcam Olarak Kullanma

Pandemi zamanlarının gelmesi ile beraber görüntülü görüşmeler her alanda yaygın olarak kullanılan ve...

Devamı

Anadolu TM Aktarma Merkezi Nerede?

Günümüzde e-ticaret yoğun olarak kullanılmakta ve her geçen gün kullanımı artmaktadır. Kullanımın ar...

Devamı

Aae Dosyası Nedir? Nasıl Açılır?

Bilgisayar sistemlerinde kullanılan pek çok program ve yazılım bulunur. Program ve yazılım unsurları...

Devamı
ß