Youtube Seo Nedir?

Youtube de aslında Google gibi bir arama motorudur. Aralarındaki fark aslında birinde siteleri listelerken diğerinde ise videoları listelemesidir. Youtube’nin de tıpkı Google gibi kendi seo algoritması bulunmakta. Youtube aramalarında öne çıkarak izlenmelerinizi normalden daha fazla izlenmesini sağlayabilirsiniz. Evet yanlış duymadınız youtube seo nedir konusunu anlatacağım.

Youtube Seo Optimizasyonu Nedir?

Seo optimizasyonu arama motorlarının kolay bir şekilde içeriğinizi anlaması ve öne çıkmasını sağlayan bir optimizasyon işlemidir. Öne çıkmak için yapılan tüm bu süreçler arama motoru optimizasyonuna girmektedir. Google’deki gibi Youtube’de de kendine göre seo algoritması bulunmakta.

Bu algoritmayı çözersek öne çıkmamız oldukça kolaylaşır ve aramalarda en öne çıkmamızı sağlar.

Youtube Seo Optimizasyonu Nasıl Yapılmalıdır?

Youtubenin kendi anahtar kelime aracı olmasa da 3.taraf araçlar ile anahtar kelimeler üretebiliyoruz. Youtube videolarınızı öne çıkartmak için yapmamız gerek ilk iş olarak anahtar kelime analizi yapmalıyız.

Youtube Seo’ya etki eden faktörler:

 • Başlık
 • Açıklama
 • Etiketler
 • Küçük Resim

Küçük resimin seo ile ne alakası var diye düşünebilirsiniz fakat dediğim gibi öne çıkmak için yapılan süreçte seo optimizasyon yapmış olursunuz. En önemli seo kritleri yukardaki listede belirtmiş olduğum gibi. anahtar kelime bulmak için Anahtar kelime analizi sitesi üzerinden arama yaparak kelimelerinizi bulabilirsiniz.

Ayrıca vidlQ eklentisi ile youtube videolarınızı tamamen seo uyumlu yapabilirsiniz. Belirli bir içerik üzerinde video çektiyseniz kendinize güzel bir anahtar kelime bulmalısınız. Anahtar kelimenizi kullanıcıların nasıl bir arama yapacağını düşünerek yani bir kullanıcı gibi düşünerek bulabilirsiniz.

Uyumlu Anahtar Kelime Nasıl Bulunmalıdır?

Kullanıcı gibi düşünerek anahtar kelime üretilebiliriz. Mesela benim şuanki yazmış olduğum konu youtube seo anahtar kelimesini hedef alıcaktır. Peki kullanıcıların içeriğimi bulması için googleye yazacakları anahtar kelimeler sizce neler olmalıdır?

 • Youtube seo nedir
 • Youtubbe seo optimizasyonu nasıl yaılır
 • youtube seo nasıl yapılır
 • youtube seo

Tabii ki bunları arama yerine yazacaklardır. Çünkü konu ile ilgili bilgileri yok ise nedir, nasıl yapılmalıdır gibi sorular sormalıdırlar. Bu anahtar kelimeleri yukarda gösterdiğim site üzerinden aratarak farklı anahtar kelime fikirleri de alınabilimektedir.

Youtube İçeriğinizi Seo Uyumlu Hale Nasıl Getirebilirsiniz?

Seçmiş olduğumuz anahtar kelimeyi başlığımızda, açıklama ve etiket alanlarında kullanmamız, içeriğimizin öne çıkmasını sağlayacaktır. Anahtar kelime bulan siteler üzerinden diğer anahtar kelimeleri de analiz ederek etiketler kısmına koymamız gerekmektedir.

Eğer etiketler kısmı çok olduğu zaman açıklama kısmına yazabilirsiniz. Mümkün olduğu kadar anahtar kelimeleri en öne koymaya çalışın. Bu sayede aramalarda daha öne çıkacaksınız çünkü youtube video içeriğinizi daha iyi anlamış olacak ve sizi öne çıkartacaktır. Seo işlemi ile izlenme olasılığınız oldukça yüksektir. Tabii ki çektiğiniz içeriğin rekabetine göre değişmektedir.

Eğer dediklerimi uygularsanız aramalar üzerinde kolayca öne çıkabilirsiniz Gelelim vidlq eklentimiz bizim içeriğimizi nasıl seo uyumlu hale getirecek.

Vidlq Nedir ve Nasıl Kullanılmalıdır?

Bu vidlq chrome üzerinde geliştirilmiş olan bir eklentidir. Youtube üzerinde seo optimizasyonu yapmamızı sağlar. Peki seomuza nasıl etkilemektedir ?

 • Uygun anahtar kelimeler sunar.
 • Seo skorumuzu bizlere gösterir.
 • Kullanılan etiketlerin hacmini gösterir.
 • Eklediğiniz etiketlerin rekabetine göre kaçıncı sırada olduğunuzu gösterir.

Bu sayede içeriğimizi seo uyumlu hale getirmemizi sağlayacak. Vermiş olduğu kriterlere bağlı kaldığımız zaman içeriğimiz mutlaka ön sıralarda yer alacaktır.

Kısaca seo uyumlu içerik oluştururken dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

 • İçeriğe uygun bir anahtar kelime bulmak.
 • Anahtar kelime içeren başlık kullanmak.
 • Etiketler kısmına birden fazla içerik ile alakalı anahtar kelimeler girmek.
 • Açıklama kısmına ana anahtar kelimemizi ve sığmayan kelimelerimizi girmek.

Kısaca seo uyumlu içerik oluşturmamızda en çok işe yarayacak püf noktalar bunlardır. Umarım youtube seo hakkında bilgi toplamıssınızdır. Bir sonraki yazımızda sizlerle adım adım ve uygulamalı olarak youtube seo nasıl yapılmalıdır onu anlatmış olacağım. Umarım işinize yaramıştır iyi günler.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
İlginizi Çekebilir

Noodle Fiyatları Sürekli Güncel Fiyatlar

Noodle çeşitleri son dönemlerde ülkemizde sıklıkla tercih edilmeye başlanmıştır. Gerek makarnaya ben...

Devamı

NordVPN İndir İnceleme

Muhtemelen piyasadaki en ünlü sanal özel ağ olan NordVPN, CyberSec dünyasındaki herhangi bir şe...

Devamı

Pierre Cardin Müşteri Hizmetleri Telefon 2022

Pierre Cardin müşteri hizmetleri, 70 yıl önce Fransa’da hayata geçirilen tekstil mağazalar zinciri P...

Devamı
ß